kivi.gen.tr https://www.kivi.gen.tr Kivi, Kivi Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kivi.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 21 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kivi Marmelatı https://www.kivi.gen.tr/kivi-marmelati.html Mon, 19 Nov 2018 18:27:47 +0000 Kivi Marmelatı, Bilindiği gibi kivi meyvesinin faydalarını saymakla bitiremeyiz kivi içerdiği C vitamini sayesinde insan sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Kivi sevenlerin yapılacak olan kivi marmelatı sayesinde her mevsim Kivi Marmelatı, Bilindiği gibi kivi meyvesinin faydalarını saymakla bitiremeyiz kivi içerdiği C vitamini sayesinde insan sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Kivi sevenlerin yapılacak olan kivi marmelatı sayesinde her mevsim her daim buz dolaplarında kivinin o enfes lezzetini bulmaları mümkün olacaktır. Özelikle çocukların sağlık açısından yemesi için yapılacak olan kivi marmelatının sofraları şenlendirmesi için şimdi size kivi marmelatının malzeme ve tarifini vereceğim. Kivi marmelatı hem malzemesin kolay bulunması her evde rahatlıkla bulunması hem de yapılışının kolaylığı yönünden herkesin evinde kolaylıkla yapacağı bir tatlı çeşididir.

Kivi Marmelatı Malzemesi
 • 1 Kg olgunlaşmış kivi
 • 1 Çay bardağı su
 • 4 Su bardağına yakın toz şeker
 • 1 Çay kaşığı limon suyu 
 • 1 Çay kaşığına yakın tereyağı
Kivi Marmelatı Yapılışı

Kivi marmelatı yapımında öncelikle olgunlaşmış özenle seçilmiş kiviler güzelce kabuklarından temizlenerek küp, küp doğranır. Doğranarak hazırlanan kiviler marmelat yapımı için derince bir tencere içerisine alınır. Tencere içerisine alınan kivilerin üzerine bir çay bardağına yakın su ilave edilerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Daha sonra kivi marmelatı için tencerede kaynayan kiviler alınarak bir robot yardımı ile iyice ezilerek püre kıvamına getirilir. Daha sonra robottan çekilen püre haline gelen kivilerin çekirdekleri temizlemek için un eleği yardımı ile elekten geçirilerek kivi püresinden çekirdekler arındırılır. Ayrıca kivi çekirdeklerini isteğe bağlı olarak da ayırt edilmeye bilinir. Hazırlanan kivi püresini tekrar tencere içerisine alınarak üzerine toz şeker, bir iki damla limon suyu ve çok az miktarda tereyağı ilave edilerek tekrardan kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakılır. Kivi marmelatı yapımında hazırlanan kivi püresi ocak üzerinde kısık ateşte iken sık, sık karıştırılmasında fayda vardır. Bu kaynatma işlemi yaklaşık olarak 30 dakika kadar olmalıdır. Ayrıca uzun süre kaynatılmaması kısa sürede ateş üzerinden kivi marmelatının alınması durumunda marmelat olmaz ancak kivi reçeli kıvamında olacağı için mutlaka fazla kaynatılmalıdır. Kivi marmelatını kaynaması sonucunda kivi marmelatı hazır olmuştur. Hazırlanan kivi marmelatı sıcak iken kavanoza alınarak kapağı kapatılır ve kavanoz ters çevrilerek bir gün bekletilir ve soğuduktan sonra buz dolabına konulur. Son olarak hazırlanan kivi marmelatı bir kış boyunca her daim yenmeye hazır olmuştur.

Afiyet olsun.
]]>
Kivi Bakımı https://www.kivi.gen.tr/kivi-bakimi.html Tue, 20 Nov 2018 00:19:03 +0000 Kivi Bakımı: Kivi ağacının kökeni Çin Halk Cumhuriyetinden dış dünyaya yayılmıştır. Türkiye’de çok sevilmesine rağmen, kivi araştırma ve üretme çalışmalarının sadece 13 senelik bir geçmişi bulunur. Kivi ülkemizde Kivi Bakımı: Kivi ağacının kökeni Çin Halk Cumhuriyetinden dış dünyaya yayılmıştır. Türkiye’de çok sevilmesine rağmen, kivi araştırma ve üretme çalışmalarının sadece 13 senelik bir geçmişi bulunur. Kivi ülkemizde çoğunlukla Karadeniz Bölgesi'nde üretilirken, Marmara’nın belli yerlerin de de üretim yapılmaktadır. Kivinin ağacı iklim olarak sıcak ve kurak havayı sevmez. Kivide İdeal üretim ortamı Karadeniz'de etkin olan, ılık ve yağışlı havadır. Kivi ağacı ile ilgili verilen bu kısa bir bilgiden sonra, temel kivi bakımı ihtiyaçlarını şöyle sıralayabiliriz;
Kivi ağacının budanması, meyve seyreltme, yabani ot kontrolü, sulama yapma, gübreleme, kivi hasadı.

Kivi Ağacının Budanması: Kivi bakımının en önemli unsuru kivi ağacının budanması işlemidir. Kivi ağacından maksimum verim elde etmek amacıyla yaz ve kış mevsimleri içinde olmak üzere sürekli budama yapılması zorunludur. Kivi ağacı dalları sarmaşık gülü gibi sarıcı özelliği vardır. Bu nedenle bazı dallar yıl içerisinde diğer dalların altında kalabilir. Budama işlemi yaparken altta kalan ağaç dallarının da güneş almasını sağlamak amacıyla üstteki dalların budanması önemli bir detaydır. Kivi dalları düzgün bir şekilde budanarak, dalların arasındaki mesafe korunur.

Meyve Seyreltme: Kivi ağacı, bildiğimiz meyve ağaçları gibi meyvelerini dökmeyen bir ağaçtır. Bundan dolayı zaman zaman olgunlaşmış meyveler elle toplanarak, yeni gelişecek meyveler için yer açılmalıdır. Kivi ağacının meyve seyreltmesi işine, çiçek açmaya başlamasından sonra yapmak mümkündür.

Yabani Ot Kontrolü: Kivi ağacının kökü yer yüzeyine çok yakındır bu sebeple yabani otları toprak işleme tarzıyla temizlemek çok fazla mümkün değildir. Bu yabani otlardan kurtulmak için yeter düzeyde yani fazla aşırıya kaçmadan tarım ilaçları kullanılır. Diğer yandan kivi yetiştirilen yere çim ekimi yapılması gerekir.

Sulama Yapma: Kivi ağacı suyu çok seven ve fazla miktarda tüketen bir meyve türüdür. Kivi bakımının en önemli unsurlarından biri sulamadır. Yaz ayları, sıcak mevsimlerde ve yağışın olmadığı zamanlarda, ağaçlar mutlaka sulanmalı ve toprağı nemli tutulmalıdır. Kivi üreticiliğinde damla sulama sistemi, önemli bir sulama sistemi olarak dikkat çeker.

Gübreleme: kivi bakım işlerinden biride gübreleme işidir. Öbür meyve ağaçlarının ihtiyacı olduğu gibi kivi ağacının da gübrelenmeye ihtiyacı vardır. Kivi ağacının dikilmesi planlanan yerin, toprak analizi yapılıp toprağın ihtiyacına göre gerekli gübre takviyesi ile toprağın kalitesi arttırılır. Çoğunlukla azotlu gübre, kivide büyümeyi sağlayan çok önemli bir gübre çeşididir.

Kivi Hasadı: Kivi ağacı meyvelerini hiç dökmediği için, ağaç meyve vermeye başlayınca, sürekli olarak kivi ağacı kontrol edilip, olgunlaşan meyveler toplanır.
]]>
Kivi Tohumu https://www.kivi.gen.tr/kivi-tohumu.html Tue, 20 Nov 2018 23:50:15 +0000 Kivi Tohumu: Kivi, üzüm benzeyen ancak üzümden daha büyük ve odunsu bir gövdeye sahip olan ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi asması 4–5 m ara ile ekilir. 1,8–2 m yüksekliği olan güçlü sırıklar ile Kivi Tohumu: Kivi, üzüm benzeyen ancak üzümden daha büyük ve odunsu bir gövdeye sahip olan ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi asması 4–5 m ara ile ekilir. 1,8–2 m yüksekliği olan güçlü sırıklar ile destek verilir. Güçlü asmalar; sürülen toprağa, sık sulama ve rüzgardan korunmaya ihtiyacı vardır. Bitkinin sağlıklı bir biçimde büyümesi için ılıman iklimin olması gerekse de da filizlerin büyümesi için kışın soğuğuna ihtiyacı vardır. Bitki Mayısta çiçek açmaya başlar, ürün ekim ayı ortası ile kasım aylarında hasadı yapılır.

Ülkemizde kivi çeşitleri yavaş yavaş yayılmaktadır. Pazarda görülen esas çeşit Hayward cinsidir.

Kivi Tohumu İle Çöğür Üretimi: Kivi üretimi için tohumla üretim, anaç üretiminde ve ıslah çalışmalarında kullanılır. Tohumlar çiçeklendikten sonra geçen 110 gün içinde tam büyüklüğe ulaşırlar. Bir kivi meyvesinde ortalama olarak 1000 tane tohum bulunur.  Bu tohumlar çok küçüktür. 1000 tohumun ağırlığı 1 gr’dır. Kivi tohumları, olgun ve sağlıklı meyvelerden elde edilir. Bunun için meyvenin kabukları soyulup,  blender ile parçalanarak pulp haline getirilir. Pulp ince gözlü bir elekten süzülerek elde edilir. Kivi tohumu serin bir yerde kurutulup, 15-20 gün, +3-4 oC bekledikten sonra ekimi yapılır. Eğer tohumların soğuklama ihtiyacı meyve içinde karşılanması istenirse, o zaman iri ve olgun meyveler seçilip, bunların soğuk hava deposunda 0-5 derece sıcaklıkta bir kaç ay bekletilmesi gerekir.  Kivi tohum kabukları incedir ve kolay zedelenir. Çöğür üretimi için en fazla Bruno ve Abbott çeşidinin tohumu kullanılır. Hayward tohumları zayıf olduğu için kullanılmaz.

Kivi Tohumunun Ekilmesi: Çimlenme oranlarının artması için, ekilmeden önce 4,4 derecede 6-8 hafta kadar perlit, nemli kum, talaş gibi ortamlarda bekletilmeleri iyi olur. Kivi tohumları kış sonu ile yaz ortası arasında ekilir.

Tohumlar erken ekildiği zaman gelişmeleri için yeterli zaman bulacağından ertesi yıl aşıya gelmesi mümkün olacaktır. Şaşırtma işleminin kolay olması ve tohum çürümesinin önüne geçilmesi için, tohumların 3mm derinlikte steril ortama ekilmesi gerekmektedir.

Kivi Tohumlarının ekilmesinin ardından yastıkların üstü bir süre kapatılıp, harcın kuruması önlenir.  Bu aşamada fideler çok hassas olduğu için, bunlar, direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Aşırı nem birikimi ise fidelerin hastalık kapmasına zemin oluşturacağından aynı oranda tehlikelidir. Yarı gölgeli havalandırılmış yerler bu aşamada en uygun ortamdır.

Bu ortam içinde 21 derecede kivi tohumlarının 2-3 hafta içerisinde tümünün çimlenmesi gerçekleşir. Çöğürler 2-4 yapraklı olduğunda dikkatli bir şekilde yerlerinden sökülüp, çapı 6-8 cm olan tüplere konularak şaşırtılır. 

Bu aşama ile çöğürlerin dış hava ortamına yavaş yavaş alıştırılması gerekir.  Bu alıştırmaların ardından çöğürler, tüplü olarak fidanlığa taşınır. 

]]>
Kivinin Faydaları https://www.kivi.gen.tr/kivinin-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 16:31:13 +0000 Kivinin faydaları, Kivi anavatanı Çin olan bizim ülkemizde ise son yıllarda tanınmaya başlayan bir meyve türüdür. Bundan 15 20 yıl öncesinde kime sorsan kivi için egzotik ve pahalı bir meyve olarak düşünürdü. Fakat son yıll Kivinin faydaları, Kivi anavatanı Çin olan bizim ülkemizde ise son yıllarda tanınmaya başlayan bir meyve türüdür. Bundan 15 20 yıl öncesinde kime sorsan kivi için egzotik ve pahalı bir meyve olarak düşünürdü. Fakat son yıllarda kivi üretimi ülkemizde hızla yapılmaya başladı ve şimdiler de her manavın tezgahında görülen oldukça da bütçeye uygun bir meyvedir.

Kivi Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. İçerisinde en fazla C vitamini bulunan meyvedir. Öyle ki, içerisinde turunçgillere bile kıyasla çok fazla bulunmaktadır. Bu nedenle küçücük bir kivi tüketmek bile günlük vitamin ve potasyum ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır. 

Kivi dış görünüş itibari ile tıpkı bir patatesi anımsatmaktadır. Kabuğu soyulduğunda ise içi yeşil ve oldukça sulu bir meyvedir. Özellikle pasta süslemelerinde kullanılır. Muhteşem görünüşü ile pastalara çok büyük özellik katar. 

Kivinin Faydaları Şu şekilde Sıralayabiliriz
 • Günde 1 adet kivi tüketildiği takdirde günlük lif ve vitamin ihtiyacınızın tamamını karşılamış olursunuz. Lif açısından zengin olan gıdalar bağırsak sağlığını korumakta çok etkilidir. Ayrıcada kolon kanserine karşı da önleyici etkiye sahiptir.
 • Zayıflamak isteyen kişilerin günlük diyet lifi almaları zayıflamalarında oldukça etkilidir. Bu nedenle günde tüketilen 1 adet kivi kilo vermeye yardımcı olacaktır.
 • Kivi şeker açısından oldukça düşük bir meyve olması sebebi ile şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir. Bu nedenle de diğer gıdalardan almadıkları vitamin ihtiyacını 1 adet kivi karşılamaya yeterli olmaktadır. Kivi bu özelliği ile şeker hastalarına tüketmesi tavsiye edilen bir meyvedir.
 • Gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalıdır.
 • 5 ve 10 yas aralığındaki çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarında koruyucu ve iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kanserin her çeşidine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Lif içeriği fazla olduğu için kabızlığı önler. Özellikle hemoroid hastalarına günde 1 adet mutlaka tüketmesi önerilir.
 • Kan inceltici etkisi vardır. Kan basıncını düzenlediği için yüksek tansiyonu dengelemektedir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Göz sağlığının korunmasında ve göz hastalıklarının iyileşmesinde oldukça etkilidir.
 • Ruhu canlandırır ve uyku kalitesini artırır.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır.
 • DNA zararını azaltır.
 • Çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma ve kronik öksürüğe çok iyi geldiği bilenmektedir.
 • Ciltteki gözenekleri sıkılaştırır ve yağ oranını dengeler. Bu nedenle düzenli tüketildiği takdirde ciltte bulunan sivilce ve akne gibi sorunları yok etmeye yardımcıdır. Ayrıca yaşlanmanın etkilerini azaltır.
 • İçeriğinde bulunan bol miktardaki C vitamin sayesinde cildin kolojen yapısını artırır ve korur.
 • Spor yaptıktan sonra tüketildiğinde vücutta kaybedilen elektrolitlerin karşılanmasında kivinin sağladığı faydalar sayılmayacak kadar çoktur.
 • Depresyona çok iyi gelir.
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre meyve ve sebzeler görünüş ve yapı itibari ile hangi organa benziyorsa o organa iyi geldiği saptanmıştır. Kivi yapı itibari ile ortadan ikiye kesildiğinde tıpkı gözü andırmaktadır. Bu nedenle göz sağlığını koruyan ve göz hastalıklarını tedavi eden bir özelliği bulunmaktadır. Özellikle gözlerinde sorunu olanların her gün tüketmeleri görme kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır.


]]>
Kivi Bitkisi https://www.kivi.gen.tr/kivi-bitkisi.html Wed, 21 Nov 2018 21:57:54 +0000 Kivi bitkisi, Asma benzeri odunsu bir tırmanıcı bitki olan türlerin ortak adı kividir. Kivi bitkisi melez lenmiş bir bitkidir. Doğu Asya ve Çin kökenli çok yıllı bir bitki türüdür. Kivi bitkisi çok bol mi
Kivi bitkisi, Asma benzeri odunsu bir tırmanıcı bitki olan türlerin ortak adı kividir. Kivi bitkisi melez lenmiş bir bitkidir. Doğu Asya ve Çin kökenli çok yıllı bir bitki türüdür. Kivi bitkisi çok bol miktarda C vitamini içermektedir. Ticari amaçla yetiştirilen kivi bitkisi rüzgara karşı duyarlı bir türdür. O yüzden sürekli ve sert rüzgar alan bölgelerde kivi bitkisi yetişmez. Kivi son 20 yılda bir çok ülkede üretimi hızla gelişen ticari bir meyve türüdür. Ülkemizde uygun iklimlerde kivi bitkisi üretilip ticari amaçla kullanılmaktadır. Kivi bitkisi yetiştirme sürecini sizin için hazırladık. 

Kivi bitkisi yetiştirilme süreci
 • Dikim planı, Kış soğuklarının derin olmadığı yerlerde sonbaharda kivi bitkisi dikimi yapılabilir. İklim ve toprağa bağlı olarak  ilkbahar da dikim yapılmalıdır. Dikim esnasında çukurlar derin olmalıdır. Tercih edilen fidanlar 2 yaşında ve gövdesi 8/12 mm çapında olgunlaşmış olmalıdır. Dikimde fidanlar sürgünleri 3/4 gözden kesilir. Saçak ve temiz kökleri bol fidanlar sağlıklıdır. 
 • Destek sistemi, Kivi bitkisi asma şeklinde olduğu ve kendi ağırlığını tanıyamadım için desteklenir. Bunun için direk ve tellerden destekler yapılır. Teller sağlam paslanmaz çelik tellerden yapılmalıdır. Sıralar hazırlanırken kuzey ve Güney uzanımında olmalıdır. 
 • Sulama, Asmalar yüzlek köklü ve geniş yapraklı olmasından dolayı su isteği fazla olan bir bitkidir. Doğu Karadeniz bölgesi yağış aldığından dolayı kivi bitkisi için uygun bir iklimdir. Bu bölge dışında yağış duruma göre Haziran ve eylül arasında sulama gerekebilir. Bu dönemde sulama aralığı 2/7 gün arasında değişmektedir. Su bazı yörelerde damlama şeklinde, diğer yörelerde ise asma altı yavrulama sistemi ile uygulanır. 
 • Toprak işleme,  Kivi bitkisinde asmalar yüzlek köklü ve sürekli nemli olduğundan dolayı toprak işleme yapılmaz. Birçok kivi bitkisi bahçesinde sıra araları otlu ve yeşil örtülüdür. Yabancı otlar ilaçlama yöntemi ile kontrol altında tutmak mümkündür. 
 • Budama, Ürün bir yaşlı ürün çubuklarından alındığından budama ve yükleme kivi bitkisinde çok önemlidir. Kivi asmalarında 5 yaşından sonra gelişmeye göre kış budamasında 100-400 göz bırakılarak yapılır. Kivi bitkisinde çubuk uzunlukları 6 ve 18 gözlü olabilir. Bitkilerde sıkışıklığı azaltmak için ve güneşlenmeyi artırmak için yaz budaması da yapılabilir. Kış ve yaz budamaları esası bağcılıkta kine benzemektedir. 
 • Gübreleme, Kivi bitkisi asmaları topraktan her yıl fazlaca makro ve mikro besin elementleri kaldırır. Bunların düzenli olarak toprağa verilmesi gerekir. Dikimden önce bir dekar toprağa 2-3 ton çiftlik gübresi verilir. Bu 3-4 gün arayla tekrarlanır. Kivi bitkisi asmaları mineral madde noksanlıkların da duyarlıdır. 
 • Soğuktan korunma, Kivi bitkisi asmalarının gövdeleri kış soğuklarından ot, saman ve çuval gibi malzemeler ile korunabilir. İlk bahar geç donmalarından korunmanın en etkili yolu ise yağmurlama sistemleridir. Nadir olarak kış soğuklarında bitki kaybı görülebilir.
 • Arı kovanı bulundurulması, Kivi bitkisi etkin bir tozlama ve meyve tutumu için çiçeklenme zamanı bahçede arı kovanı bulundurmak gerekir. Kivi bitkisinde erkek çiçeklerin polenleri arılarla dişi çiçeklere taşınır. Kivi bitkisinde rüzgarla tozlanma çok azdır. 
 • Hastalık ve zararlarla mücadele, Kivi asmalarının diğer bazı kültür bitkileri gibi periyodik ilaçlamayı gerektirecek hastalığı ve zararlısı yoktur. Çevredeki konukçu bitkilerden gelecek toprakta mevcut hastalık etmeni ve zararlılara karşı dikkatli olmak gerekir. Bir çok bahçede az da olsa ilaçlama yapılmaktadır.
 • Verim ve hasat, Kivi bitkisinde başlangıç olarak 2 yaşında olan fidanların kullanılması halinde fidanların dikiminden 3 yıl sonra önemli miktarda verim alınmaya başlanır. Bitki gelişmesine paralel olarak kivi bitkisi git gide artacaktır. Kivi bitkisinin tam verim zamanı 6. yılındadır. Kivi bitkisi verim yaşında bitki başı]]> Gebelikte Kivi Yemek https://www.kivi.gen.tr/gebelikte-kivi-yemek.html Thu, 22 Nov 2018 19:49:42 +0000 Gebelikte Kivi Yemek, Hepimizin bildiği üzere gebelikte yenilmesi gereken en önemli yiyecekler meyve ve sebzelerdir. Özellikle kivi meyvesi vitamin ve mineral değerleri açısından oldukça yüksek bir yiyecektir. Bu neden ile g Gebelikte Kivi Yemek, Hepimizin bildiği üzere gebelikte yenilmesi gereken en önemli yiyecekler meyve ve sebzelerdir. Özellikle kivi meyvesi vitamin ve mineral değerleri açısından oldukça yüksek bir yiyecektir. Bu neden ile gebelikte kivi yemek fazlasıyla önemli bir yer edinmektedir. Gebelik süresince kivi meyvesini salataların içerisinde, meyve suyu olarak veyahut da ara öğünler içerisinde mutlaka tüketmeye çalışmalısınız.

  Gebelikte Kivi Yemenin Faydaları Nelerdir

  • Kivi meyvesi vücut içerisindeki toksinleri ve zararlı maddeleri atar ve bunun yanı sıra kanı temizler: Düzenli bir şekilde gebelikte kivi yemek, vücut içerisinde ortaya çıkan ve yer alan toksinlerden, zararlı maddelerden vücudun arındırılmasında yardımcı rol oynar. Bu sayede de kanınızın temizlenmesini de sağlamaktadır. Aynı zamanda karaciğer organınızın düzenli bir şekilde çalışmasına da yardım etmektedir.
  • Gebelikte kivi yiyerek vücut bağışıklığınızı ve direncinizi arttırtabilirsiniz: Hamilelik süresince düşebilecek olan bağışıklık sisteminizi güçlendirme görevine sahip olmaktadır. Bu sayede sizi hastalıklara karşı korumaktadır. Kivi meyvesinin içerisinde bulunan anti-oksidan etkinliği, gebelik dönemi içerisinde kanser hastalığına karşı direnç gösterebilmesine yardım etmektedir. Hamilelik dönemi içerisinde çoğunlukla meme kanseri hastalığına karşı tedbirli olabilmek amacıyla gebelikte kivi yemeye dikkat etmelisiniz. 
  • Gebelikte kivi yemek, hazımsızlığa karşı etkili olmaktadır: Hamile olan bayanlar, bu dönem içerisinde daha çok hazımsızlıktan yani kabızlık sorunundan şikayetçi olmaktadırlar. Hamilelik dönemi içerisinde dışkınızı yumuşatmak amacıyla bu soruna çözüm olacaktır. Gün içerisinde en az 1 adet kivi tüketmeye dikkat ediniz.
  • Gebelikte kivi yemek doğal anti-stres ve anti-depresan etki yaratıyor: Hamilelik ile birlikte bayanlarda hormonların yükselişe geçtiğini sanırım hepimiz biliyoruz. Bu neden ile bayanların en duygusal ve alıngan oldukları dönem gebelik dönemidir. Ancak kivi meyvesinin beyin aktivitelerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu da bilinen bir gerçektir. Geceleri sakin bir şekilde uyumaya ve gün içinde olduğundan daha az stres yapmanıza yardım etmektedir. Bu sebeple, doğal bir antidepresan etkiye sahip olmaktadır. Ayrıca kivi yiyeceğiniz zaman, yediğiniz kiviniz sulu ve tatlı olmasına dikkat eder iseniz kiviyi yerken daha çok keyif alırsınız ve sakinleşirsiniz.
  • C vitamini almanızı sağlar: Hamileliğiniz kış mevsimine denk geliyorsa ve siz portakal, mandalina, limon gibi turunçgilleri yiyemiyorsanız, gebelikte kivi yemek günlük olarak almanız gereken C vitamini oranını tamamıyla karşılayacak bir etkiye sahip olacaktır.

  Gebelikte Kivi Yemenin Diğer Faydaları Nelerdir

  • Kivi meyvesi içerisinde magnezyum bulundurmaktadır. Bu nedenle gebelikte kivi yemek, kemik sağlığınız için olumlu yönde etki sağlayacaktır.
  • Bu dönem içerisinde kilo alımını yavaşlatacaktır. Bu sayede gebelikte kivi yiyerek hem dengeli beslenmiş hem de fazla kilo almamış olursunuz.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. Bu sayede bulaşıcı hastalıklara karşı korunmuş olursunuz.
  • Gebelik döneminde folik asit düzeyinin artması amacıyla gün içerisinde mutlaka 1 adet kivi tüketmeniz gerekmektedir.
  • Kivi meyvesi, içerisinde bulundurduğu inisitol maddesi ile bebeğinizin akciğer gelişimini destekleme etkisine sahiptir.
  • Cildinizin bozulmasını engeller ve güzelleşmenize yardımcı olur.

  Gebelikte Kivi Yemenin Zararları Nelerdir

  • Aşırı derece gebelikte kivi yemek, cilt üzerinde kaşıntılara ve kızarmalara neden olabilir.
  • Aynı şekilde yine aşırı tüketilen kivi, kabızlık veya ishal yapabilir.

  ]]>
  Kivi Detoksu https://www.kivi.gen.tr/kivi-detoksu.html Fri, 23 Nov 2018 19:29:40 +0000 Kivi detoksu, ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk husus kivinin, vitamin bakımından oldukça zengin olduğu ve pek çok önemli hastalığın engellenmesi konusunda da büyük rol oynadığıdır. Hatta kivinin vitamin bakımından çok Kivi detoksu, ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk husus kivinin, vitamin bakımından oldukça zengin olduğu ve pek çok önemli hastalığın engellenmesi konusunda da büyük rol oynadığıdır. Hatta kivinin vitamin bakımından çok zengin olduğu söylenen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin değerine sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Bu da insan sağlığı bakımından çok önemli vitaminlerin yanı sıra kivinin kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller açısından da oldukça zengin olması sebebi ile kivi ile yapılacak olan detoksun vücut açısından oldukça faydalı olduğunu söyleyebilmek de mümkündür.

  Kivi Detoksu Faydaları

  Kivi içerisinde bulunan pektin maddesinin mucizevi etkileri sayesinde kivi detoksu vücutta bulunan toksinleri temizleme konusunda size destek olmaktadır. Ayrıca bu detoks uygulaması sayesinde kolesterol üzerinde de olumlu etkilerde bulunduğunu görebiliriz. Yüksek kolesterolün düşmesine ve düşük kolesterolün ise artırılmasına olanak sağlaması bakımından bu detoksu uygulamanızın size büyük bir fayda sağladığını görebilirsiniz.

  Kivinin içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıkların oluşma olasılığının en aza indirilmesi söz konusu olabilecektir. Ayrıca kanseri önleme konusunda yardımcı olduğuna dair de bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Kivi ve kivi detoksu ile solunum yolu hastalıkları üzerinde iyileştirici etkiler yaratabilmek de mümkündür. Bilhassa astım ve öksürük gibi sorunlar konusunda kivinin çok iyi geldiğini söyleyebilmek de mümkündür.

  Kivi Detoksu Uygulama

  Kivi detoksu için verilen liste 4 gün boyunca uygulanmalıdır. Üst üste uygulanmaması gereken bu detoksu aralıklı olarak yapacaksanız detoksunuz bittikten sonra en az 4 gün ara vermeniz gerekmektedir. 4 gün sonra tekrar bu detoksu uygulayabilirsiniz. Daha sık yapılması beslenme şekliniz bakımından doğru bir seçenek olmayacaktır.

  Kahvaltı: 
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 dilim kızartılmış tam tahıllı tost ekmeği
  • 1 adet kivi
  Ara Öğün:
  • 1 adet olgunlaşmış kivi
  Öğle Yemeği:
  • 1 kase sebze çorbası
  • 2-3 adet kivi
  Ara Öğün:
  • 1 adet olgunlaşmış kivi
  Akşam Yemeği:
  • 2 adet haşlanmış yumurta
  • 1 tabak sebze yemeği ya da 100 gram ızgara et
  • 1 adet kivi
  Kivi detoksu uygularken 4 gün boyunca şekersiz çay ve su haricinde herhangi bir içecek tüketmemeniz gerekmektedir. Eğer rahat uyuyamama gibi sorunlar yaşıyorsanız midenizi yatıştırabilmek amacı ile papatya çayı da tüketebilirsiniz. Kivi detoksu ile 4 gün içerisinde 2 kilo verebilmeniz de mümkün olabilmektedir.
  ]]>
  Kivi Vitamini https://www.kivi.gen.tr/kivi-vitamini.html Sat, 24 Nov 2018 09:38:04 +0000 Kivi vitamini, bakımından diğer meyvelerden biraz daha önde olmaktadır. Ülkemizde sonradan yaygınlaşmış olan bu muhteşem meyva sağlığımız açısından çok önemli vitaminler barındırmaktadır. Asya ve Avrupa ülkeler Kivi vitamini, bakımından diğer meyvelerden biraz daha önde olmaktadır. Ülkemizde sonradan yaygınlaşmış olan bu muhteşem meyva sağlığımız açısından çok önemli vitaminler barındırmaktadır. Asya ve Avrupa ülkelerinde daha eski dönemlerden beri tüketilmektedir. Kivi vitamini sadece gıda yolu ile vücudumuza girmez. Aynı zamanda çeşitli kozmetik ürünlerinde de kivi vitamininden yararlanılıyor. 

  Kivi vitamin değerleri 
  • C vitamini : 92 mg
  • Potasyum : 312 mg
  • Kolesterol : 0 mg
  • A vitamini : 85 Iu
  • Magnezyum : 17 mg
  • Kalori : 60 kcal
  • Protein : 1 gr
  Kivi lif oranı açısından da yüksek bir besindir. Lifli gıdalar özellikle sindirim problemi yaşayanlar için çok önemlidir. Düzenli kivi tükettiğinizde sindirim sorunlarının ortadan kalktığını göreceksiniz. Aynı zamanda lifli gıdalardan ağırlıklı beslenmek kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olacaktır. Buda dolaylı olarak kalp damar sağlığınızın korunmasını sağlayacaktır. C vitamini önemli bir kivi vitaminidir. Özellikle kış aylarında yada mevsim geçişlerinde vücuda c vitamini almak soğuk algınlıklarından korunmamız ve savaşmamız için çok önemlidir. C vitamini vücutta depolanmadığı için düzenli olarak vücuda almak gerekir. Günde bir adet kivi yemek bu ihtiyacın neredeyse tamamını karşılayacaktır. C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir. Vücuttan zararlı toksinlerin atılarak temizlenmesini sağlamaktadır. Özellikle sigara içiyorsanız kivi tüketmenizi tavsiye ederim. Önemli kivi vitaminlerinden biride A vitaminidir. Bu vitamin diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Özellikle diş eti çekilmelerinden korunmada faydalı olacaktır. Gözler içinde önemli bir yeri olan A vitamini gece körlüğü riskini de en aza indirebilir. Kemiklerin, saç ve derinin daha sağlıklı gelişmesini ve yapısının korunması sağlar. Eksikliğinde ciltte kuruma meydana gelir ve özellikle çocukların büyümesi daha yavaş olur. 

  Kivi vitamin değerleri gördüğünüz gibi saymakla bitmemekte. Balık kadar olmasa bile çekirdeklerinde omega - 3 bulundurmaktadır. Kalp, eklem ve zihin sağlığı için çok önemli bir kivi vitaminidir. Kivi kullanılarak yapılan cilt maskeleri de kivi vitaminin deriye nüfuz ederek buradaki ölü derinin temizlenmesini sağlamaktadır. Kivinin kabuklarını çok ince soyduktan sonra ince halkalar halinde kesip yüzünüzde 15 dk bekletebilirsiniz.
  ]]>
  Kivi Alerjisi https://www.kivi.gen.tr/kivi-alerjisi.html Sun, 25 Nov 2018 05:25:29 +0000 Kivi Alerjisi, Tropikal bir meyve olan kivinin ana vatanın Çin olduğu söylenir. Tropikal meyve olan kivi Çin bektaşi üzümü olarak bilinen meyvedir. Kivi tek başına meyve olarak yenilebileceği gibi, aynı zam
Kivi Alerjisi, Tropikal bir meyve olan kivinin ana vatanın Çin olduğu söylenir. Tropikal meyve olan kivi Çin bektaşi üzümü olarak bilinen meyvedir. 
Kivi tek başına meyve olarak yenilebileceği gibi, aynı zamanda pastaların üzerine süsleme olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra çok güzel meyve salatası yaparak da kullanılmaktadır. Ayrıca yazın sıcak günlerinde kivi suyu olarak da tüketilir.

Bazı araştırmacılar ise kivinin ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilen bir meyve türü olduğu söylüyorlar. Özellikle çocukların kivi alerjisine yetişkin İnsanlar göre çok daha iyi yakın olduğu ve şiddetli semptomlar yaşayabileceği tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemi tropikal bir meyve olan kivinin içeriğindeki proteinlerin dolayı bazı kişilerde yanlışlıkla tehdit olarak algılayabilir. Ve insan  vücudu  buna çeşitli tepkiler verir. Böylece de kivi alerjisi belirtileri ortaya çıkmış olur.

Kivi alerjisi, alerji sendromu olarak da bilinen bir duruma yol açabilir. Oral alerji sendromu olarak da bilinir. Oral alerji sendromu dudak, ağız ve dilin etkileyen çeşitli semptomları ile ilişkilidir. Kivi alerjisi olan kişilerin dudaklarında ağzında ve dilinde yanma, kaşıntı ve karıncalanma hissi yaşayabilir. Ayrıca ağız, dudak ve dil veya boğazda şişmeler görülebilir. Diğer yandan pek çok gıda alerjisinde olduğu gibi kivi alerjisinde de ciltte çeşitli alerjik belirtilere sebep olabilir. 

Kivi alerjisi, ciltte üzerinde, kaşınmalara, döküntüye, ürtiker ve kırmızı reaksiyonlara, kaşıntılı cilt gibi belirtileri tetikleyebilir. Kivi alerjisi olan kişilerin solunumla ilgili bir çok sorunlar yaşayabilirler. nefes darlığı nefes alırken zorlanma hırıltı nefes alma Burun tıkanıklığı gibi birçok sorunla karşılaşabilirler kivi alerjisi merkezi sinir sistemini etkileyerek baş dönmesi, sersemlik ve bayılma gibi semptomlara da yol açabilir. Bu alerji belirtileri genellikle ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik tepki olarak anaflaksi ile ilişkili görülebilir. Bu gibi belirtiler görüldüğü zaman, kişiler mutlaka uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir. 

Kivi Alerjisi Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Kivi alerjisi tedavisi için kividen ve kivi içeren her çeşit gazlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Ve ayrıca alerjisi belirtilerinden kurtulmak için doktorun antihistaminik ilaç reçetesi uygulaması önerilmektedir.
]]> Bebeklere Kivi https://www.kivi.gen.tr/bebeklere-kivi.html Mon, 26 Nov 2018 01:20:24 +0000 Bebeklere kivi verilmesi bebeğinizin bağışıklığını güçlendirir. Bağışıklığı güçlendirenler listesinin en başında C vitamini gelmektedir. Çünkü C vitamini vücuttaki enfeksiyon, bakteri ve virüsle savaşan kanda Bebeklere kivi verilmesi bebeğinizin bağışıklığını güçlendirir. Bağışıklığı güçlendirenler listesinin en başında C vitamini gelmektedir. Çünkü C vitamini vücuttaki enfeksiyon, bakteri ve virüsle savaşan kandaki alyuvarların ve antikorların üretimini arttırır. Böylece hastalıkların oluşma riskini en aza indirgemektedir. Tam bir C vitamini deposu olan kiviyi alışveriş listenizden eksik etmeyin. Kivi de mandalinadan ve portakaldan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. Bebeklerin enfeksiyon ve virüslerden korunmasını ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Bunun dışında içerdiği A vitamini de önemlidir.

Bebeklere kivi verilmesi hücre gelişimine katkı sağlar. Sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Potasyum, fosfor ve kalsiyum da kivinin içeriğindeki minerallerdendir. Vücuttaki kılcal damarların yapısını güçlendirmektedir. Aynı zamanda meyvenin içeriğinde E vitamini de bulunmaktadır.

Kivi, vitamin bakımından oldukça zengin olarak bilinen turunçgillerden 4 -5 kat daha fazla vitamin oranına sahiptir. Besleyici değer açısından bakıldığında ise, kivi yeterince zengindir. Öyle ki günde sadece bir adet yenilen kivi, kişinin 1 günlük A ve de C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

Bebeklere kivi, meyve suyu ve püre şeklinde 6. aydan itibaren verilmeye başlanması tavsiye edilmektedir. Daha çok yumuşak olanları tercih edilir. Kivinin olgun olması sağlık açısından daha faydalıdır. Öncelikle bebeğe kivi çok az miktarda yedirilip alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine dikkat etmek oldukça önemlidir. Bebeklere kivi verilmesi ilk tatlarından olmaması gerekir. Çünkü asitli bir yapısı olduğu için pişiklere, kızarıklığa ve döküntülere neden olabilmektedir.

Ailenizde kiviye karşı alerjisi olan var ise bebeğinize kivi verirken biraz temkinli davranmanızda fayda vardır. Ananasa ve susama alerjisi olanların kiviye de alerjisi olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Eğer bebeğinizin bünyesi ananasa ve susama karşı alerjik bir yapıdaysa ona kivi de vermemenizde fayda var.

Kivinin neden olduğu alerjik reaksiyonlar, ağızda acıma, dilde dudaklarda yada yüzde şişkinlik ve kusma. Çok ender olarak bazı bünyelerde nefes güçlüğü de yaratmaktadır.

Eğer bebeğinizde reflü problemi var ise ona kivi vermek için bir yaşına kadar beklemenizde fayda vardır. Kivinin neden olabileceği problemlere karşı kiviyi bebeğinize vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeklere kivi verirken kivinin çekirdeklerine de dikkat etmenizde fayda vardır. Bazı bebekler pütürlü yiyeceklerde boğazlarına takılan yiyecekleri çıkartabilirler. Bu konuda da tedbirli olmanız gerekir.

Kivi suyunun tercih edilmesi durumunda olgun ve taze bir kivi ile 2 bardak su blenderde ezilir. Elde edilen karışım, bebeğe az az tattırılmaya başlanır. Kivi suyunun bebeğe bekletilmeden içirilmesi, içerisindeki mineral ve vitaminleri kaybetmemesi açısından son derece önemlidir. Alternatif olarak su yerine süt de tercih edilebilir. Çiğneme alışkanlıkları oluşmuş bebeklere ise ufak parçalara bölünerek kivi tattırılabilir. Aynı zamanda püre haline getirilerek de bebeğinize meyve öğünü olarak verebilirsiniz. Muz, elma gibi diğer meyvelerle karıştırılarak ta verilebilir.

 


]]> Kivi Yağı https://www.kivi.gen.tr/kivi-yagi.html Mon, 26 Nov 2018 08:02:39 +0000 Kivi yağı, Kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller ve potasyum bakımından zengin olan kivi bitkisinin içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Kivi tohumlarında bulunan omega 3 yağ asitleri olumsuz çevre faktörlerine karş Kivi yağı, Kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller ve potasyum bakımından zengin olan kivi bitkisinin içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Kivi tohumlarında bulunan omega 3 yağ asitleri olumsuz çevre faktörlerine karşı cildin direncini artıran yağ asitleri barındırmaktadır. Kivi yağı kivi meyvesinin tohumlarından elde edilmektedir. Kivi yağı cilt bakım ürünlerinin temel maddelerinden biri olarak kullanılmaktadır. Kivi yağı kozmetik sanayide çok talep gören  bir yağdır. 

Kivi yağının faydaları
 • Cildi canlandırır, 
 • Nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği için kullanılır, 
 • Bağışıklık sistemini ve vücudu güçlendirici etkisi vardır, 
 • Bağırsakları çalıştırır, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı giderir, 
 • Soğuk algınlığı, nezle  ve gribe iyi gelir, 
 • Astım hastalarına nefes açıcı etkisinden dolayı iyi gelir, 
 • Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucu özelliği bulunur, 
 • Tansiyonu düşürür, 
 • Kandaki kolesterol oranını düşürür, 
 • Kan basıncını dengede tutar, 
 • Karaciğeri çalıştırır, 
 • Kansızlığa iyi gelir, 
 • Kanı temizler, 
 • Yaşlılıktan dolayı oluşan belirtileri azaltır. 
Kivi yağı nasıl kullanılır

Cilt nemlendirici, cildi yumuşacık ve canlandırıcı olarak kivi yağı kullanılmaktadır. Bunun için cilde masaj yaparak uygulanabilir. Friksiyon yöntemi ile kullanıldığında deri altındaki doku ve kaslara etki eder. Banyo suyuna tek başına yada aroma terapi yağları ile karıştırılarak kullanılabilir. Astım ve öksürük tedavisinde nefes açıcı özelliğinden  yararlanmak mümkündür. Anemi ve mide problemi gibi nedenlerle kullanılırken, Bir çay bardağı suya 3 damla konularak günde 3 defa içilebilir. Bu sayede kivi yağı bağırsakları yumuşatın toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve vücudu temizler. 
]]>
Kivi Çeşitleri https://www.kivi.gen.tr/kivi-cesitleri.html Mon, 26 Nov 2018 14:22:31 +0000 Kivi çeşitleri, Anavatanı Çin olan kivi çeşitleri zamanla Avrupaya oradan da bütün Dünyaya yayılmıştır. Kivi yapı itibariyle asmayı andıran birçok meyvenin ortak adıdır. İçeriğindeki birçok vitamin ile bugün bütün dü Kivi çeşitleri, Anavatanı Çin olan kivi çeşitleri zamanla Avrupaya oradan da bütün Dünyaya yayılmıştır. Kivi yapı itibariyle asmayı andıran birçok meyvenin ortak adıdır. İçeriğindeki birçok vitamin ile bugün bütün dünyada uygun yetiştirilme ortamlarında yetiştirilen ve ticari amaçla kullanılan bir meyvedir. Ülkemizde kivi çeşitleri çok bilinmemektedir. Kivi çeşitleri denildiğinde bir çoğumuzun aklına dışı kahverengi ve tüylü, içi yeşil siyah  minik çekirdekli kivi gelmektedir. En fazla bildiğimiz kivi dışında  yeni yeni piyasalarda görmeye alıştığımız bir diğer kivi çeşidi de mini kividir. Kivi çeşitleri arasında ikinci sırayı alan mini kivi bildiğimiz kivi den farklıdır. Daha küçük yüzeyi tüysüz ve tadı da farklıdır. Bu mini kivi bu formda özel olarak geliştirilmiştir. Kivi çeşitleri besin değeri açısından son derece önemli bir özelliğe sahip olduğundan dolayı çok tercih edilen meyveler arasındadır. İlk hasat edildiğinde sert ve ekşimtırak bir tatta olmasına rağmen, bir hafta bekledikten sonra olgunlaşmakta ve tatlı kendine has bir tada ulaşmaktadır. 

Kivi çeşitleri şöyle sıralanabilir, 
 • Haywart, En çok bilinen kivi çeşidinin ismidir. Dışı kahverengi tüylü, içi yeşil ve siyah minik çekirdekli kivi cinsi. 
 • Mini kivi, Normal kivi den daha ufak tüysüz bir yapıya sahip olan bu kivi çeşidi özel olarak geliştirilmiştir. Bilinen kividen farklıdır ve ikinci tanınan kivi çeşitlerindendir. Mini kividen kendi içinde birçok çeşide ayrılır. 
 • Monty, 
 • Matuf, 
 • Tomourı, 
 • Allison, da bilinen diğer kivi çeşitlerindendir. 
]]>
Kivi Çiçeği https://www.kivi.gen.tr/kivi-cicegi.html Tue, 27 Nov 2018 05:55:23 +0000 Kivi Çiçeği: Kivi meyvesi vitamin ve aromatik maddeler açısından zengin ve dekoratif görünüşlü bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde kivi kısa süre içerisinde insanlar tarafından sevilmiş ve dünya üzerinde üretimi bir mil Kivi Çiçeği: Kivi meyvesi vitamin ve aromatik maddeler açısından zengin ve dekoratif görünüşlü bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde kivi kısa süre içerisinde insanlar tarafından sevilmiş ve dünya üzerinde üretimi bir milyon tonun üzerine çıkmıştır. Ülkemizde kivi araştırma ve üretim çalışmalarının sadece 13 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen kivi meyvesi bizim ülkemizde de büyük ilgi görmüş,üretimi ve tüketimi konusunda beklenenin üzerinde bir talep ortaya çıkmıştır. Özellikle doğu karadeniz bölgesinde kivi yetiştiriciliği alternatif bir ürün haline gelmiştir.Karadeniz bölgesi dışında Marmara bölgesinde de kivi yetiştirme potansiyeli oldukça fazladır. Büyük tüketim merkezlerinin yakın oluşu, soğuk hava depolarının bulunması bu yörede kivi üretimini büyük ölçüde artırmaktadır.

Kivi Çiçeği: Kivide çiçekler yaprak koltukları sayesinde tek tek veya salkım halinde oluşurlar.Ticari amaçla yetiştirilen kivi çeşitleri iki evcikli olurlar. Dişi ve erkek bitkilerde çiçekler şekil olarak birbirlerine benzeseler bile erkek çiçeklerde yumurtalıklar,dişi çiçeklerde ise polenler etkin değildir. Dişi çiçeklerde polen tozlarının içi boş ve yumuşaktır.Bunların çimlenme yeteneği yoktur. Erkek çiçekler 2-3 gün süre ile canlılıklarını muhafaza ederler.Bu zaman dişi çiçeklerde 10 güne kadar sürmektedir.Döllenen dişi çiçeklerde dişicik tepesi kahverengi bir hal alır ve solar. Döllenmeyen çiçeklerde ise renk beyaz kalır ve dişi organın dış görünüşü değişmez. Çiçeklenmeden sonra erkek çiçeklerde çiçek sapı kuruyarak omcalar üzerinde kararmış bir halde kalır. Kararmış ve kurumuş olan bu çiçek kalıntılarına bakarak erkek omcaları tanımak mümkündür.Döllenme olması için bahçede mutlaka tozlayıcı erkek bitkilerin olması gerekir. Erkek çiçeklerden matua,dişi çeşit olan hayward'dan biraz daha erken çiçek açtığı için tozlanmayı garanti altına almak için bahçede ikinci bir erkek çeşit olan Tomuri çeşidinin de yer alması sağlanmalıdır. Yeterli tozlanma için bir hektarlık alanda 10 adet arı kovanı bulunması faydalı olacaktır. Kovanlar dişi çiçeklerin %15 kadarı açınca bahçeye getirilmeli ve son çiçeklerin taç yaprakları döküldükten sonra kovanlar bahçeden uzağa alınmalıdır.Kivi çiçekleri nektar içermedikleri için arılar için çekici değildirler.
]]>
1 Kivi Kaç Kalori https://www.kivi.gen.tr/1-kivi-kac-kalori.html Tue, 27 Nov 2018 20:52:04 +0000 1 Kivi kaç kalori, evet bu kış mevsiminde nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında etkileyici C vitamini ile olarak da tüketilmekte olan kivi meyvesinin kalori değeri de düşünülenin aksine çok düşüktür. Günde bir 1 Kivi kaç kalori, evet bu kış mevsiminde nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında etkileyici C vitamini ile olarak da tüketilmekte olan kivi meyvesinin kalori değeri de düşünülenin aksine çok düşüktür. Günde bir adet kivi yenildiği zaman vücuda oldukça fazla etkisi olan kivinin çok faydalı etkilerini anlarsınız. 

1 Kivi kaç kalori denildiğini duyar gibiyiz. Bir orta boyutlu kivide yaklaşık 35 - 40 kalori mevcut'dur. Bu oran ilk başta gözünüzü korkutabilir ancak faydaları düşünülüp hesaplandığında bu kaloriyi artık düşünmezsiniz. Diğer yönden kivi de aynı zamanda folik asit ve potasyum oranı da yüksektir. Kivi çekirdekleri omega 3 yağ asidi içerir.Lif oranı da yüksektir. Tropikal  meyveler grubunda olan kivi özellikle son 10 yılda mutfaklarımıza sıkça girmeyi başardı ve artık bizim ülkemizde de bir çok bölgede yetiştirilmeye başlandı. 

1 Kivi Kaç Kalori
1 Kivi kaç kalori öğrendiğiniz gibi 35 -40 kalori civarındadır. Bu rakam orta boy bir kivi için geçerli olan rakamdır, ancak siz fazla tüketirseniz yada iri boyutlarda bir kivi seçerseniz alınan kalori oranı hali ile artacaktır.
]]>
Kivi Nasıl Soyulur https://www.kivi.gen.tr/kivi-nasil-soyulur.html Wed, 28 Nov 2018 04:01:25 +0000 Kivi nasıl soyulur, çoğu meyve ve sebze için söylenenler gibi, kivinin de sahip olduğu vitaminler ve mineraller en fazla kabuğunun altında bulunur. Bu nedenle çoğu kişinin yaptığı gibi kivi soyarken bu yararlı kısım ziyan edil Kivi nasıl soyulur, çoğu meyve ve sebze için söylenenler gibi, kivinin de sahip olduğu vitaminler ve mineraller en fazla kabuğunun altında bulunur. Bu nedenle çoğu kişinin yaptığı gibi kivi soyarken bu yararlı kısım ziyan edilir. Önemli olan kivinin sahip olduğu besin değerleri ile beraber sağlıklı bir şekilde tüketilmesidir. Eğer kivinin kabuklarını bıçakla soymaya kalkışırsanız, çok önemli besin değerlerini de kaybedersiniz. Bu yüzden öncelikle kivi tüketirken bıçak kullanmak yerine kaşık kullanılmalıdır. Kivinin içeriğinde sindirim için yararlı olan bromelain gibi enzimler bulunur. Sahip olduğu glisemik indeks düşük olduğundan, tüketildikten sonra kan şekerini hızlı bir şekilde tüketilmez. Bu açıdan şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği meyvelerden biridir. Göz hastalıkları nedeniyle gözlerde oluşabilecek göz hasarlarına karşı koruyucudur. Hücrelerdeki oksidatif hasara karşı en iyi koruyucu besinlerden biridir. Kansere karşı koruyucu bir besindir. Özellikle içerdiği potasyum sayesinde sıvı dengesini korur ve sodyumun vücuttaki etkilerini azaltır. Toksinlerin atılmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu etkilerinden en üst düzeyde yararlanmak isterseniz, kivi nasıl soyulur bunu bilmelisiniz.

Kivi Nasıl Soyulur
Kivi soyarken ne yapılmalı

Kivi soyarken kabuğunun altındaki yararlı kısmın ziyan edilmemesi için, yapmanız gerek ilk yöntemde kivinin üst bölümünü yatay şekilde kesmelisiniz. Daha sonra uygun boyda tercihen çay kaşığıyla kivinin içini oyup çıkarabilirsiniz. Bunu rafadan yumurta yemenize benzetebilirsiniz. Bu şekilde kivinin içini tamamen tüketebilirsiniz.

Başka bir yöntemde kivi soyarken hem altını, hem de üstünü kesersiniz. Avucunuza aldığınız kiviyi sıkıca kavrayarak, yemek kaşığı ile kabuğunun dibinden hareket ederek, kivinin dış kabuğunu döndürerek çıkarın. Bu şekilde kivinin kabuğu oldukça ince bir şekilde çıkacaktır. Kaşığı bir tur çevirerek, kivinin iç kısmını çıkarabilirsiniz.

Kivinin bu yöntemlerle sağlıklı bir şekilde soyulması için olgunlaşması gerekir. Eğer aldığınız kivi sert ise henüz olgunlaşmamışsa, poşetin içinde diğer meyvelerle birlikte saklamayı deneyebilirsiniz. Bu sayede birkaç gün içinde kivilerin olgunlaştığını görebilirsiniz. Böylece kiviyi rahatça soyabilirsiniz. Bu kadar faydalı bir meyvenin tüm besin değerlerinden bu şekilde yararlanma olanağına sahip olabilirsiniz. Kivi nasıl soyulur, nasıl yenir diyenler için bu bilgileri paylaştık. Umarız yararlı olmuştur.
]]>
Yeşil Kivi İncirli Tatlı https://www.kivi.gen.tr/yesil-kivi-incirli-tatli.html Wed, 28 Nov 2018 15:16:21 +0000 Yeşil Kivi İncirli Tatlı, incir hangi tarifin içerisine girse o tarife hem lezzet, hemde farklı bir özellik katıyor. Muhteşem incirli keki, nefis bir krema ile buluşturan bu tatlıyı akşam yemeklerinden sonra tatlı olarak ikram ede Yeşil Kivi İncirli Tatlı, incir hangi tarifin içerisine girse o tarife hem lezzet, hemde farklı bir özellik katıyor. Muhteşem incirli keki, nefis bir krema ile buluşturan bu tatlıyı akşam yemeklerinden sonra tatlı olarak ikram edebileceğiniz gibi, kabul günlerinizde çayın yanında ikramlık olarak da hazırlayabilirsiniz. Yapması bir çok tatlıya göre daha az zahmetli olan bu nefis tatlıyı çok beğeneceğinizden emin olabilirsiniz. Kolay gelsin...

Yeşil Kivi İncirli Tatlı Malzemeler:
 • 2 adet orta irilikte yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 çay bardağı un
 • 9.10 adet kuru incir
 • 1 çay fincanı iri kıyılmış ceviz içi
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
Kreması İçin Malzemeler:
 • 4 su bardağı süt
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 3 tepeleme çorba kaşığı un
 • 1 yumurta
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
Süslemek İçin: 
 • Toz Antep fıstığı
Yeşil Kivi İncirli Tatlı Hazırlanışı:

İlk olarak incirleri yıkayıp ılık suyun içine bırakıp yumuşaması için bir kenara kaldırıyoruz ve 15 dakika kadar suyun içinde bekletiyoruz. Karıştırma kabının içerisine yumurtaları kırıp bir miktar çırpıyoruz. Daha sonra üzerine toz şekeri ilave edip kar oluncaya kadar ve üzerinde hava kabarcıkları oluşuncaya dek çırpmaya devam ediyoruz. Unu kabartma tozunu ve vanilyayı ilave edip bir miktar daha çırpıyoruz. incirleri sudan çıkarıp ince ince doğruyoruz ve cevizlerle birlikte hamura ilave ediyoruz. Kaşık ile bir iki çevirim karıştırıyoruz. Kek tepsisini tereyağı ile yağlayıp hamuru boşaltıyoruz. Kek tepsisini ileri geri sert hareketlerle sallayarak hamurun tepsinin her tarafına eşit miktarda yayılmasını sağlıyoruz. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Yeşil Kivi İncirli Tatlı
Orta büyüklükte bir tencerenin dibini sudan geçirip, 4 su bardağı sütü boşaltıyoruz. Üzerine unu ve şekeri ilave edip, mikser veya çırpıcı kullanarak unun topaklanmaları yok oluncaya kadar güzelce çırpıyoruz. Daha sonra ocağa alıp fokurdamaya başlayıncaya kadar karıştırıyoruz. Kaynayınca iki dakika daha kısık ateşte pişirip ocağın altını kapatıyoruz. Üzerine tere yağını atıp mikser ile yağ içinde tamamen yok oluncaya kadar çırpıyoruz. 
Siz kremayı hazırlarken kek soğumuş olacaktır. Sıcak kremayı soğuyan kekin üzerine her tarafına eşit dağılacak şekilde yayıyoruz. Tepsiyi ileri geri sert hareketlerle sallayarak kremanın üzerinin pürüzsüz görünmesini sağlıyoruz.

Hazır olan hale gelen incir tatlısını bir miktar soğuduktan sonra buz dolabına kaldırıyoruz. En az 2 saat dinlendikten sonra kare kare dilimleyip, dilerseniz üzerini toz Antep fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Yeşil Kivi Islak Kurabiye https://www.kivi.gen.tr/yesil-kivi-islak-kurabiye.html Thu, 29 Nov 2018 05:29:29 +0000 Yeşil Kivi Islak Kurabiye, Islak kurabiye tarifimi ıslak kekten esinlenerek buldum ve denenmiş, lezzeti onaylanmış bir tariftir. Yeşil kivi ıslak kurabiye tarifini, ıslak kek sevenlerin bayılarak yiyeceğine eminim. Şimdi hemen malz Yeşil Kivi Islak Kurabiye, Islak kurabiye tarifimi ıslak kekten esinlenerek buldum ve denenmiş, lezzeti onaylanmış bir tariftir. Yeşil kivi ıslak kurabiye tarifini, ıslak kek sevenlerin bayılarak yiyeceğine eminim. Şimdi hemen malzemelerinizi hazırlayın ve kolları sıvayarak, tarifi yapmaya başlayın. 

Islak Kurabiye İçin Malzemeler: 
 • 25 gr. kakao
 • 1 adet yumurta
 • 2.5 su bardağı un (kıvama göre biraz daha ilave edebilirsiniz)
 • 2 fincan sıvı yağ
 • 1 fincan pudra şekeri
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • Yarım paket margarin veya tereyağı
 • Kabartma tozu 
 • Vanilya
Üzerine Şerbet İçin:
 • 3 bardak toz şeker
 • Yarım tencere su (yaklaşık 1 litre )
 • Limon
Yeşil Kivi Islak Kurabiye
Islak Kurabiyenin hazırlanışı: 

Islak kurabiyeye başlamadan önce şerbeti hazırlayın. Şeker ve suyu karıştırarak ocağa alıp yüksek ateşte kaynamaya koyalım. Şerbet kaynamaya başladığında altını kısın ve 5-10 dakika arası kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın. Hatta gerekirse sıcaklığı gittikten sonra dolapta da bekletebilirsiniz. Ardından şerbetimiz soğurken ıslak kurabiyeyi yapmaya başlayın. Derin bir kaba yumurta ve şekeri alın ve çırpın. Şeker iyice ezildikten sonra diğer malzemeleri de ekleyin ve unu yavaş yavaş serperek bir taraftan da karıştırın. Margarin ya da tereyağının ılık olması işinizi kolaylaştırır. Kurabiyenizin kıvamını ayarlayana kadar biraz biraz un ekleyebilirsiniz. Ardından kurabiyelerinizi ceviz büyüklüğünde kopartın ve elinizde yuvarlayın. Dilerseniz kurabiyelere kalp, yıldız ya da geometrik şekiller de verebilirsiniz. Tüm malzeme bitene kadar yuvarladıktan sonra soğumuş şerbete atın ve kurabiyeleri bir iki kez döndürüp servis tabaklarına alın. Son olarak üzerilerine hindistan cevizi ya da dövülmüş fındık ve fıstık parçaları atın. Oldukça lezzetli olan bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda şerbet yerine bol şekerli sütle de bu tarifi uygulayabilirsiniz. Süt daha yoğun olduğundan bu tercih size kalmıştır. Her ikisi de oldukça lezzetlidir. Şimdiden size afiyet olsun der başka tariflerde buluşmayı dilerim. 
]]>
Kivi Kaç Kalori https://www.kivi.gen.tr/kivi-kac-kalori.html Thu, 29 Nov 2018 06:46:32 +0000 Kivi Kaç Kalori; Ana vatanı Çindir. Dünya da tarihsel süreci incelendiğinde oldukça yeni sayılabilecek 1900 lü dönemlerde tanınmaya başlanmıştır. Sağlık bakımından değerli olmasının sebebi ise, içeriğinde yer alan Kivi Kaç Kalori; Ana vatanı Çindir. Dünya da tarihsel süreci incelendiğinde oldukça yeni sayılabilecek 1900 lü dönemlerde tanınmaya başlanmıştır. Sağlık bakımından değerli olmasının sebebi ise, içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerdir. İçerisinde bulunan A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir, 1 adet kivi içerisinde bulunan vitamin ve mineraller insan vücudunun bir günlük ihtiyacını karşılamaya yetebiliyor. Ayrıca içerisinde bulunan E vitamini oranı ise yine gerekli E vitamini ihtiyacımızı karşılayabilecek düzeydedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, gelişim çağındaki çocuklarda solunum yollarında oluşabilecek rahatsızlara karşı çok etkilidir. Ayrıca, vücuttaki toksinlerin atılmasında, kötü huylu kolesterolü düşürmede iyi huylu kolesterolü yükseltmede, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kanserli hücrelerin oluşumunu engellemede, kan basıncının düzene sokulmasında oldukça faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Kivi Kaç Kalori
Bu kadar vücudumuza yarar sağlayan kivinin düzenli kullanımı da bir o kadar önemli ve hassas bir konudur, çünkü günlük fazla kivi kullanımında kişide alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için günde bir adet kullanmak hem sağlığımız hemde günlük vitamin ihtiyacımız için yeterli olacaktır.

Bu kadar faydalı ve tek zararı fazla kullanımda olan bu meyvenin kalorisi de merak edilen konular dan birisidir. Özellikle beslenmesine dikkat eden ve sağlıklı yaşam için günlük belirli bir kalori tüketen yakamayacağı kaloriyi almak istemeyen kişiler için, normal boyutlardaki bir kivi yaklaşık 46 kaloridir. Bu meyvedeki vitamin ve mineraller düşünüldüğünde sahip olduğu kalori bence yeterince düşük. Aklıma gelmişken kivinin bir diğer özelliği de tatlı bir meyvenin yanında bekletildiğinde tadı tatlı, limon gibi ekşi meyvelerin yanında bekletildiğinde ise tadı ekşi olur.

]]>
Kivi Bahçesi https://www.kivi.gen.tr/kivi-bahcesi.html Fri, 30 Nov 2018 01:11:11 +0000 Kivi Bahçesi; Ülkemizde son yıllarda rağbet gören ve yaygınlaşan kivi yetiştiriciliği için, pek çok kivi bahçesi kurulmuştur. C vitamini yönünden çok zengin olan kivi, Asya kökenli ve ana vatanı Çin olan bir bit Kivi Bahçesi; Ülkemizde son yıllarda rağbet gören ve yaygınlaşan kivi yetiştiriciliği için, pek çok kivi bahçesi kurulmuştur. C vitamini yönünden çok zengin olan kivi, Asya kökenli ve ana vatanı Çin olan bir bitkidir. Yaklaşık elli çeşidi bulunan kivinin, ülkemizde yetiştirilen ve topraklarımıza en çok uyum sağlayabilen birkaç çeşidi bulunmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde en çok tercih edilen Haywart cinsi kiviler, bölgeye çok iyi uyum sağlayabilmektedir.

Kivi çalı formunda ve ana vatanında ormanlarda kendiliğinden yetişen bir meyvedir. Dişisi ve erkeği olan bu meyve yumurta şeklinde ve büyüklüğünde, yaklaşık 100 gr civarındadır. Dış yüzeyi yeşilimsi kahverengi ve kısa tüylü olup, içi yeşildir ve siyah çekirdekleri vardır.

Kivinin Yetiştirilen En Yaygın Türleri Nelerdir

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen cins Haywarttır. Özellikle Rize ve Doğu Karadeniz’de tüm kivi bahçesi çalışmaları Haywart cinsi kivi ile yapılmaktadır. Bu cinsin haricinde Burano, Monty, Matua, Allison ve Tomourı cinsi kiviler daha çok tercih edilir ve bu cinslerin yetiştiriciliği daha çok yapılmaktadır.

Kivi Bahçesi

Tüm bu kivi çeşitleri genellikle Güney ve Kuzey yarım kürenin 40.paralelleri üzerinde yetişmektedir. Bu sebeple ülkemizin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Kivi Bitkisinin Özellikleri Nelerdir

Kivi bitkisi saçak köklü ve tırmanıcı özelliğe sahip olan bir bitkidir. Pek çok türü hızlı sürgün verdiği ve kendi ağarlığını taşıyamadığından, kivi bahçesi kurulduğunda, en önemli işlerden birisi gövdenin desteklenmesi olacaktır. Doğal ortamında ağaçları sararak ve bu yolla destek alarak büyüyen bitki, telli terbiye uygulaması ile yetiştirilebilmektedir. Çok yıllık olan bu bitki, kışın yapraklarını döker ve tekrar yapraklanır. Mayıs sonu çiçek veren bitkinin meyveleri olgunlaştığında elle toplanır.

Kivi bahçesi kurmak için arazinin tavsiye edilmesi önemlidir. Kivi ekilmeden önce iki sene hububat ekilerek toprağın hazırlanması ve daha sonra kivi ekilmesi gereklidir. Sağlıklı bir kivi omcası, yıllık ortalama 80- 90 kg arasında meyve verebilmektedir. 

]]>
Kivi Besin Değeri https://www.kivi.gen.tr/kivi-besin-degeri.html Fri, 30 Nov 2018 13:46:59 +0000 Kivi besin değeri açısından Asya ve Avustralya'da çok uzunca süredir fenomen bir meyvedir, kivi nihai yıllarda tüm Türkiye'de marketlerde yerini almış yaşanıyor. Türkiye'de yetiştirilmeye başlanmasıyla maliyeti de uyumlu Kivi besin değeri açısından Asya ve Avustralya'da çok uzunca süredir fenomen bir meyvedir, kivi nihai yıllarda tüm Türkiye'de marketlerde yerini almış yaşanıyor. Türkiye'de yetiştirilmeye başlanmasıyla maliyeti de uyumlu hale gelmiştir. Kivi lezzeti, hem de çoğu sıhhat yönünden faydasıyla kış mevsiminde alınabilecek en güzel meyvelerden bir tanesidir. Kivi, yüksek oranda C vitamini, folik asit, potasyum bakımından zengin bir kaynaktır. Kivi çekirdekleri omega 3 yağ asidi içeren. Benzer sürede lif içeriği de yüksektir.
 
Kivinin Besin Değerleri

Ortalama büyüklükteki bir kivi (71 gram) yalnızca 43 kaloridir. 2.6 gram lif içeriği (gündelik ihtiyacın %10'u) yardımıyla hazmı de sağlıklıdır. Kivi C vitamini bakımından en zengin yiyeceklerden biridir. Yalnızca bir kivi yiyerek gündelik C vitamini gereksiniminin %124'ünü karşılayabilirsiniz.

Kivinin Faydaları

Kivi içeriğindeki C vitamini ve antioksidanlar yardımıyla kalp hastalıkları, kanser ve daha çoğu sıhhat problemi riskini azaltıyor, daha sıhhatli bir hayat imkanı sunuyor. Kivinin başlıca 6 yararı şunlardır:

 • Kardiyovasküler Faydaları: Kivideki lif çoğu hastalığa karşı etkilidir. Araştırmalar lif bakımından zengin bir diyetin kolesterol düzeyini düşürdüğünü, bunun sonucu olarak da kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü gösteriyor. Kiviler bununla birlikte C vitamini bakımından çok zengin. C vitamini kuvvetli bir antioksidan. Bu da oksidatif strese ve kalp hastalıkları benzeri çoğu sıhhat problemine neden olan özgür radikallere karşın savunma manasına geliyor. 
 • Kanseri Önlemeye Destek Olur: Serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif psikolojik baskı akciğer, kolon, mide kanseri benzeri çoğu kanser türüyle ilişkilidir. Kivinin içeriğindeki C vitamini, lutein, zeaksantin benzeri antioksidanlar bu özgür radikallere karşın savaşarak organlarımızı oksidatif stresten korumaktadır. C vitamini bununla birlikte yabancı bir antioksidan meydana iştirak eden E vitamininin bedende yine oluşturulmasını destekler.
 • Kemik ve Eklem Sıhhatini İyileştirir: C vitamini bedende ilerleyip, karşılaştığı tüm özgür radikalleri nötralize eden zorunlu bir antioksidandır. Özgür radikaller sıhhatli hücreleri kayıp vererek, kemiklerde ve bağlantı dokularında enflamasyona neden verebilirler. Bu yüzden C vitamini eklem irini ya da osteoartrite sahip hasta kişilerde belirtilerin ciddiyetini azaltır. Kiviler bununla birlikte güzel bir potasyum kaynağı olarak da kemiklerin zayıflamasını engeller.
 • Sindirim Sıhhatini Artırır: Kivideki lif yiyeceklerin mideden kalın bağırsağa sıhhatli bir hızda ilerlemesini olanağı sağlar. Böylelikle sindirim sisteminin parçaları çok çalışmaz ve kimyasalların ideal düzeyde ve sıhhatli bir sindirim amaçlı gereken mikroorganizmaların populasyonu desteklenmiş olabilir.
 • Kan Şekerini Düzenler: Kivideki lif yiyeceklerin sıhhatli bir hızda sindirim sisteminde ilerlemesini sağlayarak, kan şekeri emiliminin düzenlenmesini olanağı sağlar. Şeker alımındaki çok yükseliş kan şekerinde kabul görmeyen yükselişlere, şeker alımındaki azalma kan şekerinde çabuk düşüşlere sürükleyebilir. Kivideki lif bu 2 uç noktadan kaçınılması olanağını sağlar.
 • Akciğer Sıhhatini İyileştirir: Kivi portakaldan daha çok miktarda C vitamini içeren ve soluk darlığı, astım ve öksürük benzeri solunumsal kalp problemlerine karşın etkilidir. İtalya'da 6-7 yaşındaki 18.000 çocukla yapılmış olan ünlü bir araştırmaya yönelik kivi ve turunçgilleri daha çok miktarda tüketenler %44 daha az hırıltılı solunum, %32 daha az soluk darlığı, %28 daha az burun akıntısı ve %25 daha az müzmin öksürükle karşılaşmışlar.
 • Kivi Çekirdeklerinde Omega-3 Bulunur: Her ne denli balık benzeri zengin olmasa da, kivi çekirdekleri iyi oranda omega-3 ve ALA (alfa-linoleik asit) içermektedir. Bu basit yağ asitleri bedende üretilemez ve diyetle birlikte alınmalıdır. Kalp, eklem ve metabolik sıhhat bakı]]> Kivinin Göze Faydaları https://www.kivi.gen.tr/kivinin-goze-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 22:31:11 +0000 Kivinin göze faydaları içeriğinden dolayıdır. Magnezyum ve potasyum oranı yüksek olan kivinin sıhhat bakımından önemli yere sahiptir bu biyolojik olarak da kanıtlanmıştır. Kivinin faydalarından bazıları, içerisinde poz Kivinin göze faydaları içeriğinden dolayıdır. Magnezyum ve potasyum oranı yüksek olan kivinin sıhhat bakımından önemli yere sahiptir bu biyolojik olarak da kanıtlanmıştır. Kivinin faydalarından bazıları, içerisinde pozisyon alan bol miktarda mineral ve proteinler gerek yetişkinler gerekse çocukların sıhhati bakımından sağladığı mühim katkıları saymakla bitmez. Yüksek miktarda lif içeren kivi bağırsakları çalıştırma ve kabızlığı önlenmesinde çok faydalı bir besin meydana geldiği bilinmektedir. Ana vatanın Güney Çin olan kivi Türkiye'ye ise 1988 senesinden ardından girmiş olup, Marmara, Ege ve Karadeniz kısmında üretilmektedir. Bununla Beraber C vitamini bakımından çok zengindir. Kivide C vitaminin yanında A vitamini B1, B2 vitaminleri kalsiyum, fosfor, demir içermektedir.
 
Vücudun diğer uzuvları, dokuları amaçlı meydana geldiği benzeri, gözlerin sıhhatli ve kuvvetli olması amaçlı da birtakım özel besinlerin itinalı olarak tüketilmesi gerekmektedir. Yaşla beraber görüşün zayıflaması, gözlere faydalı olan bir takım yiyeceklerle yavaşlatılabilir. Şunlar arasında; beta-karoten (A vitamini), C vitamini ve E vitamini bakımından zengin olanları uzman olanlar açısından göz sıhhati amaçlı en fazla öneri edilen besinler listesinde önce sıralarda pozisyon ediniyor. Aynı zamanda lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içerir gıdalar, gözleri güçlendirmek ve görüşü muhafaza etmek amaçlı öneri ediliyor. Tipik beslenme teklifi ise, çeşitli renklerde sebze ve meyvelerin itinalı olarak da tüketilmesi, gün içerisinde en az 6 bardak su içilmesi ve vücudu susuz bırakan çay, kahve, şekerli gazoz benzeri içeceklerin az tüketilmesi doğrultusunda. Tropikal meyvelerden bir tanesi olan kivi, egzotik tadının yanında sıhhat bakımından da mühim faydalar barındırıyor. İçerdiği yüksek orandaki lif, hazım sistemi bakımından yaşamsal bir önem taşıyor.
 Kivinin Göze Faydaları
Göz problemleri
 
Görmede sarı puan olarak da malum ve retina tabakasının ortasında ince ince bir sahaya denk gelmektedir. Bu sarı noktanın hasar görmesi ise makula veya maküler dejenerasyon ismini taşıyacak olan göz kusuruna neden olur. Basit riziko etkeni ise ilerleyen yaştır. 110 bin kişi üstünde yapılmış olan araştırmaya yönelik 3 defa veya daha çok miktarda kivi ve öbür meyvelerin kullanımı maküler dejenerasyon miktarını yüzde 36 oranında azaltıcı tesir işaret etmektedir. Kivide pozisyon alan yüksek miktardaki lutein ve zeaksantin natürel kimsayallardır. Bu natürel kimyasallar insan gözü amaçlı yararlıdır. Göz sıhhati amaçlı yalnızca meyveler değil bununla beraber sebzelerde çok faydalı etkilere işaret etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre; yaşlılarda olan bir görme kaybı sıhhat sorunu olan makula dejenarasyonun, kivi tüketen insanlarda kivi tüketmeyenlere yönelik %36 oranında daha az rastlandığı saptanmıştır. Hücrelerin savunmasında ve özgür radikallere karşın da gözleri savunan kivi, tipik göz sıhhati amaçlı de mühim bir meyvedir. A,E,K vitaminleriyle beraber bununla beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum benzeri çoğu zengin mineral ve elementler bakımından da çok zengindir. Bir tropikal meyvelerden bir tanesi olan kivi, egzotik tadının yanında sıhhat bakımından da mühim faydalar barındırıyor. İçerdiği yüksek orandaki lif, hazm sistemi bakımından yaşamsal bir önem taşıyor.
 
Kiviyi ne kadar tüketmeliyiz
Gün içerisinde bir veya 2 adet kivi tüketmenizde fayda bulunur. Ama kivi yerken vitaminin kaybolmaması amaçlı kabuğunu çok ince bir olarak soyarak tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bizim teklifimiz ise kiviyi ortadan ikiye bölerek tatlı veya çay kaşığı sayesinde yemenizdir. Bu gibi yemeniz sizin yararınıza olacaktır zira kivinin içerisinde ki mineraller ve vitaminler kabuğuna çok uzak olmayan yerdedir. Siz kiviyi soyarak  yararını azaltırsınız.
]]>
Kivi Ağacı https://www.kivi.gen.tr/kivi-agaci.html Sat, 01 Dec 2018 21:18:32 +0000 Kivi ağacı; güney ve güneydoğu Asya' ya ait asma'ya benzeyen odunsu, tırmanıcı bir bitki çeşidi olan Actinidia deliciosa'dan ve a.deliciosa ile öbür Actinidia çeşitleri arası kırma türlerden üretilen kültivar grubundaki bitk Kivi ağacı; güney ve güneydoğu Asya' ya ait asma'ya benzeyen odunsu, tırmanıcı bir bitki çeşidi olan Actinidia deliciosa'dan ve a.deliciosa ile öbür Actinidia çeşitleri arası kırma türlerden üretilen kültivar grubundaki bitkiler ile bu bitkilerin yenilebilen meyvelerinin ortak ismidir. Kivinin ifade ettiği bu grupta yer alan ticari kültivarların en önemlilerinin isimleri şunlardır. Kültivar grubu; Actinidia deliciosa Kiwifruit Grubu, Kültivar;Actinidia deliciosa (Hayward), Kültivar; Actinidia deliciosa (Saanichton 12.) Kökleri Doğu Asya ( aslında Çin) olan kivi ağacı çok yıllık bitki türüne giren bir bitki çeşididir ve meyvelerinde  bol oranda C vitamini bulunur. 

Kivi ağacının tarihçesi şöyledir. Çin'in güney bölgesinde bulunan Yangtse vadisine has bir bitki türüdür. Avrupalı yetiştiriciler tarafından 1850'li senelerde keşfedilen bitkinin birkaç çeşidi 1900'lü senelerin ilk yarısında Amerika, İngiltere, Yeni Zelanda'ya yayıldı. Kivi ağacı ( meyvesi), Yeni Zelanda'ya ilk olarak 1904 yılında getirildi. 25 sene boyunca üretici bahçıvanlar tarafından yetiştirilip, geliştirildi ve özellikle bazı büyük meyve veren cinsleri seçilerek 1935 senesinde Kaliforniya, Chico'da bulunan '' plant Introduction station'''a gönderildi. 1960 senesinde uzman araştırmacılar Kaliforniya'da uygulanabilir farklı metotlar geliştirerek çiftçileri bu yeni bitkiyi yetiştirmek için cesaretlendirdiler. Bunun sonucunda 70'li senelerin başlarında yeni bir endüstri doğmuş oldu. Türkiye'ye ise ana vatanı Çin'den 1980'li senelerin sonunda getirilerek yetiştirilmeye başlanmıştır. C vitamini deposu olan kivi ağacının meyvesi olan kivinin üretim oranı, 2003'de 5 bin 500 ton iken, 2012 yılının sonlarında bu oran yaklaşık 7 kat artarak 37 bin 247 tona yükselmiştir. Kivi ağacı, üzüm benzeri odunsu, büyük gövdeli ve yapraklarını her sene döken bir asma türüdür. Bu asmalar 5'er metre mesafelik aralarla ekilir. 1,5-2 metre yükseklikteki çıtalarla desteklenir. Kuvvetli asmalar; sürülmüş bir toprağa, sık sulanmaya, sert rüzgardan korunmaya ihtiyaç duyar. Ağaç sağlıklı olarak yetişmek için ılıman iklime ihtiyaç duysa da filizlerinin gelişmesi için kış soğuğuna ihtiyacı vardır. Üçüncü yaştan itibaren meyve vermeye başlar. 
Kivi Ağacı
Kivi ağacı mayıs ayında çiçek açmaya başlar verdiği meyveler ise Ekim ayı ortasında ve Kasım ayında hasat edilir. Karadeniz bölgesinde yağış oranı fazla olduğundan sıcaklık düşük olur. Bu sebeple olgunlaşma Aralık ayını bulabilir. Meyveleri yaklaşık bir tavuk yumurtası büyüklüğünde, 80-100 gram ağırlığında, kahverengi kabuğunun tüy ile kaplı olması içinin güzel görüntüsünü yansıtmamaktadır. Ferahlık veren hoş bir tada sahip meyve olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda meyve salatalarında, tatlılarda ve çoğunlukla yaş pastalarda yüksek oranda tüketilir. C vitamininin yüksek olmasının yanı sıra protein ve mineral bakımından da zengin olması sebebi ile sağlık meyvesi de denilir. Kivi meyvesi zengin besin değerinin yanında tıp alanında da kullanımı söz konusudur. Çin'de yapılan analizlerin neticesinde, meyve suyunda ihtiva ettiği çeşitli maddelerin kansere sebep olan faktörleri engellediği ortaya çıkmıştır. Yine bazı tıbbi içeceklerle tüketildiğinde astım hastalığında, öksürük kesici ve nefes açıcı olarak kullanıldığı açıklanmıştır. 
]]>
Hamilelikte Kivi https://www.kivi.gen.tr/hamilelikte-kivi.html Sat, 01 Dec 2018 22:39:31 +0000 Hamilelikte Kivi,Hamilelikte tüketilmesi gereken en önemli meyvelerdendir, özellikle vitamin ve mineral değeri yüksek olan kivi, mineral ve vitamince zengin meyvelerin arasında yer alır. Hamilelik boyunca kivi Hamilelikte Kivi,

Hamilelikte tüketilmesi gereken en önemli meyvelerdendir, özellikle vitamin ve mineral değeri yüksek olan kivi, mineral ve vitamince zengin meyvelerin arasında yer alır. Hamilelik boyunca kiviyi salatanın içerisinde, meyve suyu olarak ve ara öğünlerde mutlaka tüketmelidir.

 Hamilelikte Kivinin Faydaları Nelerdir

 • Kivi vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kanı temizliyor. Hamilelikte düzenli olarak tüketilen kivi vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak temiz bir kana sahip olmamızı sağlar. Aynı zamanda karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Hamilelikte kivinin faydaları arasında en önemli olan faydası da budur.
 • Hamileyken vücudun direnci kivi ile arttırılabilir. Hamilelik döneminde tüketilen kivi bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı koruyor. Kivinin içindeki antioksidanlar bu dönemde vücudun kansere karşı dirençli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu dönemde daha çok göğüs kanserine karşı tedbir almak için kivi tüketilmelidir.
 • Hamile bayanlar en çok hazımsızlıktan şikayet ederler. Hamile bayanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de hazımsızlık yani kabızlıktır. Bu süreçte hazımsızlık yaşamamak için gün içerisinde en az bir kivi tüketmek faydalı olacaktır.
 • Doğal anti stres etkisi yapıyor. Kadınların en fazla duygusal ve alıngan oldukları zaman hamilelik dönemidir. Beyin aktivitelerinde sakinleştirici etkisi olan kivi, geceleri rahat uyumaya ve gün içerisinde daha az stres yaşamaya yardımcı olur. Kivi yerken, kivinin sulu ve tatlı olması daha keyif alarak sakinleştirmeyi sağlar.
 • Bu dönemde C vitaminine ihtiyacı olur. Hamilelik özellikle kış ayına denk gelmişse portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller ailesinden olan meyveler tüketilmiyor ise mutlaka C vitaminini almak için kivi tüketmek gerekiyor.

Hamilelikte Kivi Hamilelik Döneminde Kivinin Diğer Faydaları

Kivi, içindeki magnezyum ile kemik sağlığını korumaktadır. Kivi yiyerek hamilelik döneminde kilo alımı da yavaşlatılabilir. Bu sayede hem dengeli beslenilmiş olur, hem de kilo alımı engellenir. Zayıf olan vücut direnci yüzünden alınacak bulaşıcı hastalıklara karşı kivi koruyucu olacaktır. Diğer meyvelerde olduğu gibi hamilelik sürecinde kivinin faydalarını vücutta bariz bir şekilde hissedilecektir. Bu faydalar bir tek kivi tüketilerek görülmez. Kiviyle birlikte vitamin bakımından zengin, özellikle kivi gibi C vitamini içeren meyvelerin de tüketilmesi gerekir. Folik asitin artması için günde en az bir tane kivi tüketilmelidir. Kivi hamilelikte bebeğin akciğer gelişimini destekleyen inisitol içerir. Hamilelik döneminde cildin bozulmasını engeller ve güzelleşmesine yardımcı olur.

]]>
Kivi Zayıflatırmı https://www.kivi.gen.tr/kivi-zayiflatirmi.html Sun, 02 Dec 2018 19:34:24 +0000 Kivi zayıflatır mı, genellikle kivi sindirimi oldukça kolaylaştıran ve özellikle metabolizmanın hızını arttırarak kişilerin kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Çoğunlukla bu özelliği ile kilo verip zayıflamak i Kivi zayıflatır mı, genellikle kivi sindirimi oldukça kolaylaştıran ve özellikle metabolizmanın hızını arttırarak kişilerin kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Çoğunlukla bu özelliği ile kilo verip zayıflamak isteyen pek çok kişi kivi diyeti yapmaktadır. Ayrıca kivi önemli bir mineral ve vitamin deposu olan bir meyvedir. En önemlisi bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmesinin dışında potasyum, fosfor, magnezyum ve demir bakımından en şifalı olan meyvedir. Bütün bu özellikleri bakımından kivi ayrıca kilo vermek içinde oldukça fayda sağlamaktadır.

Kivi zayıflatır mı, genel olarak bir diyet programı içindeyseniz ve şeker hastalığınız yok ise ara öğünlerde kivi tüketmek kilo vermenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Kivi özellikle kandaki şeker oranını etkilediği için mutlaka yanında başka ek besinler ile tüketilmesi kişi açısından çok daha faydalı olacaktır. Çoğunlukla kiviyi tek başına olarak tüketmeye özen gösterin, eğer pasta benzeri unlu ürünlerde kivi var diye tüketirseniz kilo vermek yerine kalori miktarı fazla olduğu için aksine kilo alırsınız. 

Kivi Zayıflatırmı
Kivi, yüksek oranlarda lif kaynağı olduğu için tüketildiği zaman kişilerin bağırsaklarını çalıştırdığı için hiç bir şekilde kabızlık problemi yaşamazlar. Bunun için çocuklar ve yetişkinlerin sağlığı açısından kivi çok faydalı olan bir meyvedir. Ancak günde sadece bir adet tüketilmesi özellikle vücut ve sağlık açısından çok daha faydalıdır. Ayrıca kivi en iyi antioksidan özelliği olan bir meyvedir. Bir adet kivi yaklaşık olarak 4 kaloridir, öğle ve akşam öğünlerinde günde 2 ya da 3 adet tüketilmesi ile iştahınızı büyük ölçüde kesmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede kivi zayıflamanıza büyük ölçülerde yara sağlamaktadır.

Kivi zayıflatır mı, sindirim sistemini harekete geçiren ve metabolizmayı hızlandıran kiviyi bolca tüketmek vücuttaki yağın hızlı bir şekilde yakılmasına ve kişinin zayıflama hızını da arttırmaktadır. Bu durum kişinin hem kilo kontrolünü, kilo vermesini, hem de zayıflamasını kolaylaştırdığı için zayıflatmaktadır. Bu sayede diyet yaparak ve kivi yiyerek doğal yollardan kolaylıkla zayıflayabilirsiniz.
]]>
Kivi Çekirdeği https://www.kivi.gen.tr/kivi-cekirdegi.html Mon, 03 Dec 2018 18:39:37 +0000 Kivi çekirdeği, magnezyum ve potasyum oranı fazla olan kivinin sıhhat açısından faydalarını göstermesini sağlar. A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok fazla zengin bir meyvedir. Besleyici değeri fazla bir besin ola Kivi çekirdeği, magnezyum ve potasyum oranı fazla olan kivinin sıhhat açısından faydalarını göstermesini sağlar. A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok fazla zengin bir meyvedir. Besleyici değeri fazla bir besin olan kivinin biri ile gündelik A ve C vitamini gereği karşılanabilmektedir.

Lif açısından da zengin bir besin olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı engeller. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip benzeri soğuk algınlıklarına faydalıdır. Soluk açıcı tesiri ile astımlılara faydalıdır. En başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Kan basıncını ve kanın içindeki kolesterol seviyesini düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına faydalıdır. Yaşlanmanın tendeki belirtilerini azaltır.

Kivi Ne Türlü Kullanılır
Kivinin meyvesi yenebilir yada cilt bakımı amaçlı da kullanılır. Dilimlenmiş kivi cilde konursa cildi besler ve nemlendirir. Bununla birlikte, kivi ezilerek suyu çıkarıldıktan ardından ele geçirilen püre yıpranmış ve kırışmış ciltler amaçlı maske olarak da kullanılabilir. C vitamini açısından zengin olan kivinin bilhassa grip, nezle ve soğuk algınlığında sık sık kullanılmasını öneren uzmanlar, kivinin rastgele bir yan tesirinin olmadığına dikkati çekerek, meyvenin yararlarını şu şekilde sıralarlar:

"Kivinin çok fazla fazla yararı var. Fakat en belirgin yararları kivi kanser türlerinin geciktirilmesi ve yakalanma rizikosunu azaltılması açısından çok faydalı bir meyve. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruma amaçlı tesiri var. Kivinin yapısında yer alan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü tesirleri vardır. Grip, nezle, üstelik astım hastalığına faydalı. Özellik gribal enfeksiyonların sık sık görüldüğü son zamanlarda bol miktarda kullanılabilir. Aspirine kan inceltici bir benzer kivi aspirinin kardiyovasküler sıhhat savunmasında leziz bir kan inceltici alternatifidir kan pıhtılaşması rizikosunu mühim bir olarak düşürmekte ve kanınızdaki yağ miktarını azaltmaktadır.

Kivi Çekirdeği
Kivinin tipik yararları nelerdir
 • Karaciğerin çalışmasını düzenlediğinden, vücudun toksinlerden arınmasını olanağı sağlar ve kanı temizler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan özelliğiyle kansere karşı korunmayı olanağı sağlar. Itinalı olarak da tüketilirse, kanserden koruma amaçlı tesirinden faydalanılabilir. Bilhassa göğüs kanserine karşı tesiri bulunmaktadır.
 • Yüksek lif muhtevası olduğundan, sindirim sistemine faydalı olur, bağırsakların çalışmasını olanağı sağlar, kabızlığı engeller. Hazımsızlık problemi olanlara öneri edilir.
 • Astım hastalarında soluk açıcı tesire yol açar.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle benzeri hastalıklarda iyileştirici etki yapar.
 • Kansızlığı karşılar.
 • İçerdiği enzimlerle, tüketen kişilerde gençlik tesiri yaratır. Dolayısı Ile yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Kan basıncını dengeleme tesiriyle, fazla tansiyon hastalarına faydalıdır.
 • Kan yağlarını düşürücü tesiri vardır.
 • Cilde maske olarak da tatbik edilirse, cildin nemlenmesine, beslenmesine ve canlandırılmasına destekçi olur. Bilhassa cildin ölü tabakasını temizler ve cildin soluk almasına destekçi olur.
 • Çocuklarda olan solunum güçlüklerinin giderilmesini ve gece öksürüklerinin iyileştirme edilmesini olanağı sağlar.
 • İçeriğindeki pektin sebebiyle, vücudun temizliğini sağlar.
 • Lenfositlerdeki DNA zararını azaltır.
Kivi bilinenin aksine tropikal değil subtropikal bir meyvedir. Bu yüzden buzdolabında saklanması gereklidir. Kivinin hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız kapalı bir plastik çantada içerisinde bir elma, armut veya muzla saklayın. Bu meyveler kivinin ve avakadonun hızlı olgunlaşmasını imkanı sunan e]]> Kivi Çayı https://www.kivi.gen.tr/kivi-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 03:37:30 +0000 Kivi çayı, normalde son derece sağlıklı ve insan vücudu üzerinde oldukça fazla faydası olan bir bitki çayıdır. Fakat günümüzde dışarıda satılan çaylar genellikle kivinin aromasından yapılmış e kivi çayına benzeme Kivi çayı, normalde son derece sağlıklı ve insan vücudu üzerinde oldukça fazla faydası olan bir bitki çayıdır. Fakat günümüzde dışarıda satılan çaylar genellikle kivinin aromasından yapılmış e kivi çayına benzemesi için birçok farklı kimyasal madde karıştırılmış kivi çayları çok yaygın olarak satılmaktadır. Bu çaylar faydasından çok zararları ile insanları, özellikle de rengine bakarak içmek içim heveslenen çocuklara zarar vermektedir. Bunun için kivi çayına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Biz asıl kivi çayından bahsedecek olursak, insan vücudunda birçok faydası ile mükemmel etkiler yapan bu çayı sizlerde düzenli bir şekilde hem kendiniz hem de çocuklarınız ile birlikte kullanarak çok büyük faydalar görebilirsiniz. Çünkü kivi çayı içerisinde, çok büyük ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminler insan vücuduna kazandırıldığında kişideki problemler ya da ileride meydana gelecek problemler ortadan kalkacaktır. Bunun için kivi çayının orijinal olanının bulunması gerek. Günümüzde bu durum oldukça zor olduğu için kivi çayını pazardan kivi alarak evlerinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınıza hem de kendinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Çünkü günümüzde birçok tıbbı ilacın çözemediği sorunları bu gibi bitki çayları çok kolay bir şekilde çözebilir. Şimdi kivi çayının faydalarına bir göz atalım.

Kivi Çayı

Kivi çayının ne gibi faydaları bulunmaktadır

 •          Bu çayın en büyük faydası içerisinde bulunan C vitaminidir. Aileler çocuklarına en çok bu nedenle kivi yedirmektedir. Ya da kivi çayı içirmektedir. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda kivi çayının bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Sizlerde çocuklarınıza bu şekilde C vitamini vererek bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olun ve bu şekilde çocuklarınızı birçok hastalıktan koruyun.

 •          Kivi çayının bir diğer faydası ise çok büyük bir lif kaynağı olmasıdır. Bu durum direk olarak kişilerde bağırsak sorunlarının ortadan kalkması ile etkilerini göstermektedir. Özellikle birkaç hafta boyunca düzenli olarak tüketilen kivi çayı, birçok zaman kişideki bağırsak sorunlarının çözülmesine etkide bulunur. Daha çok kabızlık sorunlarında hızlı etkiler gösterir.

 •          Günümüzde insanları arasında çok karşılaşılan bir sorun olan öksürük problemleri kivi çayı ile çok kolay bir şekilde azaltılabilir. Tabi ki her öksürük üzerinde aynı etkiler görülmese bile yine de birçok öksürüğün en azından geçici olarak kesilmesini sağlayabilir.

 •          Kivi çayının kan cıvıtıcı bir özelliği bulunur. Bu nedenle özellikle baş ağrısı olmak üzere vücutta görülen birçok ağrının ortadan kaldırılmasında büyük etkiler gösterir. Özellikle strese bağlı olarak görülen baş ağrılarından çok yaygın bir şekilde kivi çayı kullanılır. Sizlerde bu amaç ile kivi çayı kullanabilirsiniz.

 •          Eğer çocuklarınızın rahat bir şekilde uyumasını istiyorsanız uyumadan önce bir bardak kivi çayı içirebilirsiniz. Bu durumu kendiniz içinde uygularsanız ne kadar büyük bir fayda gördüğünüzü anlayabilirsiniz.

Bu faydaların yanında kivi çayının birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında, kolon hastalıklarında, vitamin eksikliklerinde, kolesterol problemlerinde, cilt güzelliğinde ve genel sağlık üzerine farklı etkiler gösterir. Kivi çayı, kesinlikle tıbbi ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçların vücutta yapmış olduğu etkiler ile kivi çayının yapmış olduğu etkiler birbirleri ile benzerlik gösterdiğinde kişide yüksek doz aşımları gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Bu durumun yanı sıra hamile insanların da bu çaydan biraz daha uzak kalmaları önemlidir. Bu kişilerde de küçükte olsa yan etkiler ortaya çıkabilir. Unutmayın ki her ne şekilde olursa olsun kivi çayı, en sağlıklı olarak mutfağınızda hazırlanır]]> Kivi Maskesi https://www.kivi.gen.tr/kivi-maskesi.html Tue, 04 Dec 2018 22:35:48 +0000 Kivi maskesi, Yaratılan tüm meyveler, vitamin deposudur. Hepsinin ayrı ayrı faydaları ve ayrı güzellikte tatları vardır. Ayrıca renklerinin verdiği özellikle, kendilerini hatırlatırlar. Kivi, önceleri zor bulunan ve pahalı bir Kivi maskesi, Yaratılan tüm meyveler, vitamin deposudur. Hepsinin ayrı ayrı faydaları ve ayrı güzellikte tatları vardır. Ayrıca renklerinin verdiği özellikle, kendilerini hatırlatırlar. Kivi, önceleri zor bulunan ve pahalı bir meyveydi. Her markette bulmamız imkansızdı. Ama günümüzde artık öyle değil. Herkes her aradığını rahatlıkla bulur hale geldi. Çok kıymetli olan kivi meyvesi, insan vücuduna verdiği sağlıklı besinle yetinmeyip, cildimize de son derece faydalı bir besindir. Kivi aynı zaman da yemeklerden sonra tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır. 


Kivi Maskesi
İnsan vücudu tarafından sevilen kivi, yüze sürüldüğü vakit peeling görevi yapar. Yüzdeki ölü derileri, ortadan kaldırır. Cilde parlaklık kazandırır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen kivi, insan vücudunun direncini artırıyor. İçerisinde bulundurduğu zengin vitaminler sayesinde, favori yiyeceklerdendir. Günümüzde hemen hemen herkesin alabileceği fiyatta olan kivi, Hafta da en az yemekle birlikte, maskeyi de uygulamalıyız. Kivinin kabuğun da daha çok vitamin olup, soyduğumuzda direk olarak yüzümüze hiç bir işlem yapmadan uygulayabiliriz. Kivinin yüze uygulanması için  her türküsü makbuldür. İster posasını çıkartıp suyunu süzün, ister çatal yardımıyla ezin, isterseniz de dilimler halinde yüzünüze sürebilirsiniz. 
]]>
Kivi Fidanı https://www.kivi.gen.tr/kivi-fidani.html Wed, 05 Dec 2018 19:17:58 +0000 Kivi Fidanı, yetiştirmek için genel olarak soğuk ihtiyaçları karşılanmak şartı ile kışları ılık yazları sıcak ve nemli bir iklim uygundur. Büyüme döneminde ortalama olarak  20-25°C sıcaklık ve 16 saat ışıklanmaya Kivi Fidanı, yetiştirmek için genel olarak soğuk ihtiyaçları karşılanmak şartı ile kışları ılık yazları sıcak ve nemli bir iklim uygundur. Büyüme döneminde ortalama olarak  20-25°C sıcaklık ve 16 saat ışıklanmaya ihtiyaç duyarlar. İlkbaharda tomurcukların patlaması ve çiçek dökümünün azalması için kış döneminde +7°C altında soğuğa ihtiyaçları vardır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar kivi fidanı yetiştiriciliği için çok önemli sorunlar meydana getirmez. Su ihtiyaçları karşılanmak şartıyla yaz aylarında 40-45°C’lık sıcaklara dayanabilirler. Uygun olmayan zamanlardaki düşük sıcaklıklar ise kivi yetiştiriciliğini kısıtlayan etkenlerden biridir. Özellikle ilkbaharın geç, sonbaharın erken donlarına karşı çok hassas olurlar. Verim çağına gelen bitkiler Aralık, Ocak aylarında 10-15°C’ye kadar düşen sıcaklıklara dayanabilse de özellikle gözlerin kabardığı dönemde 3-4 °C’de gözlerin patlayıp yaprakların çıktığı dönemde ise 1-2 °C sıcaklarda zarar görebilirler. Bu dönemlerde meydana gelecek donlar hem kivi fidanının gelişimini hem de ürünü tehlikeye sokacağından risk taşıyan bölgelerde etkili önlemler alarak yetiştiricilik yapılması gerekir. Bahçe yerinin seçiminde iyi güneş alan ve soğuk havanın akımını engelleyen yerler tercih edilmelidir. Kışların soğuk geçtiği yerlerde sonbahardan ilkbahara kadar bitki gövdeleri uygun bir izolasyon malzemesi ile sarılıp korunmalı veya don olan gecelerde yağmurlama ,sulama dumanlama, ısıtma gibi don esnasında kullanılabilen sistemlerden yararlanılmalıdır.

Kivi fidanı rüzgara dayanıksızdır. Kurulan kivi bahçelerinde fidanların rüzgarlardan iyi korunması gerekmektedir. Sıcak esen rüzgarlar bitkilerde su kaybını arttırır. Şiddetli rüzgarlar çiçeklerin dökülmesine, sürtünme neticesinde meyvelerin üzerinde pazar değerini düşüren lekeler oluşturmaktadır. Yaz sonu veya sonbaharda esen rüzgarlar yaprakların zamansız dökülmesini teşvik etmeleri sebebiyle sonraki yıl meyve tutumunun az olmasına neden olmaktadır. Susuzluğa karşı duyarlı bir bitkidir. Aynı zamanda ağır topraklarda da iyi gelişme göstermez. Genel olarak kolay işlenebilen, organik madde bakımından zengin, kumlu tınlı topraklar kivi fidanı yetiştiriciliği için çok uygundur.

Kivi FidanıKivi Fidanı İçin Toprak Hazırlığı

Kivi bahçesi yapılmadan önce arazinin sürülmesi, düzeltilmesi ve gübrelenmesi gerekir. Gübre olarak organik ve mineral gübreler verilmelidir. Hektara 40-60 ton hayvan gübresi organik gübre olarak verilir. Azot, potasyum, fosfor takviyesi ise analiz yapıldıktan sonra toprağın ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Büyüme ve gelişme dönemi boyunca bir kivi fidanının uzunluğu 4-5 mt, bir bitkinin toplam alanı 50 mt ulaşabilmekte ve toplam yaprak sayısı 2000 üzerindedir. Dikmek için uygun zaman bölgenin iklim özelliklerine bağlı olarak ilkbahar veya sonbahar olabilir. Don riski olan bölgelerde ilkbaharda dikim tercih edilmelidir. Fidanların kök ve gövdelerinin iyi gelişmiş ve odunlaşmış olmasına dikkat edilmeli hastalık belirtisi gösteren fidanlar satın alınmamalıdır. Çelikle üretilmiş iyi bir fidanın gövde uzunluğu ise 25-35 cm olmalı, bol saçaklı, canlı, sarımsı renkte köklere sahip olmalıdır. Dikimde dikkat edilecek diğer bir unsur da dişi ve erkek bitkilerin bahçedeki oran ve dağılımıdır. Oransal olarak 6-8 dişi bitkiye bir erkek bitki kullanılmalı, Kivide dikim derinliği 30-40 cm olmalı. Fidanın kök etrafına toprak yığarak fidan gövdesini aşırı sıcak ve soğuktan korunmalı ve bu su birikimini önlemek açısında önem taşımaktadır. Dikimden sonra köklerle toprağın temasının iyi bir şekilde sağlanması için öncelikle toprağın bastırılması daha sonra da can suyunun verilmesi gerekir. Kivi kuvvetli gelişmeye sahip bir bitki olduğun için kendi haline bırakıldığında çalı görünümünde olur ve ortamda bulunan ağaçlara sarılarak büyür. Bu özelliğinden dolayı kivi yetiştiriciliğinde telli sistemden yararlanılır. 

]]>
Kivi Yetiştiriciliği https://www.kivi.gen.tr/kivi-yetistiriciligi.html Thu, 06 Dec 2018 05:14:10 +0000 Kivi yetiştiriciliği:Kivi Çin kökenli bir meyvedir. Anavatanı Çin olan kivi 1940' lı yıllarda ilk kez Yeni Zelanda' da üretilmiştir. Diğer ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Kivi yetiştiriciliği:

Kivi Çin kökenli bir meyvedir. Anavatanı Çin olan kivi 1940' lı yıllarda ilk kez Yeni Zelanda' da üretilmiştir. Diğer ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde bol bol yetişiyor. Dünyada kivi meyvesinin yetiştiriciliği ülke Yeni Zelanda' dır. Kahverengi, tüylü kabuğunun altında yeşil rengi, siyah çekirdekli, parlak yeşil etli bir meyvedir. Kivinin tadı biraz mayhoş ve çok lezzetli oluyor. Kivide özellikle C, E ve K vitaminleri ile patasyum açısından zengin bir meyvedir. C vitamini kaynağıdır. Kivi kalp ve kas sağlığına çok faydalıdır. Haftada bir iki gün kivi tüketmek gerekiyor. Kivi meyvesinde zengin lif ve potasyum bulunuyor. Bu yüzden kalp sağlığını koruyor ve çok değerli bir meyvedir. Günde 2-3 tane kivi yemek potasyum seviyesini arttırmak için yeterli oluyor.

Kivi bitkisi tırmanıcı, yaprağını döken, çok yılık bir bitkidir. Kivi yetiştiriciliğinin yapıldığı yerler kışları ılık yazları sıcak ve nemli yörelerdir. Baharda tomurcukların sürmesi ile birlikte oluşan genç sürgünler dona karşı çok hassastır. Genel olarak kivi yetiştiriciliği derin ve süzek olan kireçli olmayan topraklarda iyi yetişiyor. Kivi fidanı çelikle, tohumla ve doku kültürü ile üretiliyor. Ama yaygın olarak kullanılan yöntem, çelikle üretilir. Kivi bitkisinde köklendirme hormonu olarak kışlık çelikte 2000 ppm naftalin asetik asit kullanılıyor. Yazlık çelikte ise 4000 ppm indol bütrit asit kullanılıyor. Çeliklerin dip kısmı keskin nir bıçakla düzeltiliyor. Köklenmeyi teşvik için çelikler bıçakla 3-4 yerinden çiziliyor ve 5 santim uzunluğunda çiziliyor. Hazır hale gelen çeliğin dip kısmı yazlık çelikte  5 saniye süreyle  kışlık çelikte 10 saniye süreyle hormona batırılıyor. Hormonu kuruyan çelikler, köklerde çürüme olmaması için ayrıca, benlayt ile hazırlanmış sıvıya batırılır ve perlite dikilir.

Kivi Yetiştiriciliği
Kivi fidanı yetiştirmek için 40 santimetre derinliğinde, 50 cm genişliğinde fidan çukur açılırken üst toprak bir tarafa, alt toprak bir tarafa konuyor. Üstten çıkan toprak bolca yanmış çiftlik gübresi ile karıştırılır. Gübre ile karıştırılan toprakla fidan çukuru doldurulur. Dikilecek fidana kök tuvaleti yapılıyor. Fidanın ezilmiş, kurumuş, zarar görmüş kökleri ayıklanıp temizleniyor. Sonra fidan bombenin üzerine oturtulur. Fidan çukurundan çıkan alt toprak fidanın kök boğazına kadar dolduruluyor. Toprağın köklere temas etmesini sağlamak için çiğnenmesi gereklidir. Kivi bitkisinin dikim işi bitince fidanın yanına bir herek dikilir ve fidan bu hereğe bağlanır. Sonra fidanın tepesi üç göz üzerinden kesilerek can suyu verilmelidir.

Kivi tesisini tamamlamak için bu fidanlara T sistemi yapılmalıdır. T sistemi yapılırken 2,5 metre boyunda direk kullanılır. Direk beton, ahşap ya da demirden yapılabilir. Hazırlanan bu direkler, iki fidanın tam ortasına yerleştirilir. Bu direkler 50 cm lik kısmı toprağa gömülerek dikilir. Kivi fidanı kendi haline bırakılırsa birden fazla sürgün ile büyümeye başlıyor. Çardak seviyesine çıkana kadar fidanı tek gövde olarak büyütmek gerekiyor. Bunun için en kuvvetli gelişen bir sürgün bırakılır ve diğerleri kırılır. Kivi bitkisi tellerin hiaasına, yaklaşık 2 metre yüksekliğe gelince bu sürgünün tepesi kesiliyor. En üstteki iki gözün sürmesine izin verilir. Böylece T üzerinde iki tarafta da kollar oluşturulur. Bu kolların uçları 1-1.5 metre uzayınca kırılarak yan dallar oluşturulmaya çalışır.
]]>
Yeşil Kivi Etimek Tatlısı https://www.kivi.gen.tr/yesil-kivi-etimek-tatlisi.html Thu, 06 Dec 2018 06:19:29 +0000 Yeşil Kivi Etimek Tatlısı; Yeni nesil genç kızlar için pratik bir tatlı yapımıdır. Kalori değeri çok yüksek diyet yapanlar için tavsiye edilemez. Genç ve yaşlı herkesin severek tükettiği bir lezzettir. Etimek tatlısı Yeşil Kivi Etimek Tatlısı; Yeni nesil genç kızlar için pratik bir tatlı yapımıdır. Kalori değeri çok yüksek diyet yapanlar için tavsiye edilemez. Genç ve yaşlı herkesin severek tükettiği bir lezzettir. Etimek tatlısı yeşil kivi ile yapılınca lezzeti bir başka güzeldir. 

Yeşil Kivi Etimek Tatlısı Malzemeleri
 • 12 adet  tuzsuz etimek 
Şerbeti İçin 
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı su 
Muhallebisi İçin
 • 1 litre süt
 • 1 paket vanilya
 • 6 çorba kaşığı şeker
 • 1 çorba kaşığı  tereyağı 
 • 6 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı mısır nişastası 
Üzerine 
 • 1 paket krem şanti
 • 1 su bardağı süt
 • 4 adet orta boy yeşil kivi 
Yeşil Kivi Etimek TatlısıYeşil Kivi Etimek Tatlısı Yapılışı
Tatlıya yapmaya ilk olarak şerbet yapımında başlayalım. Derin bir tencerenin için sıcak su ve şekeri ekleyip orta ateş kaynamaya bırakın. Kaynadıktan 5-6 dakika sonra şerbetin  altını kapatarak 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Dikdörtgen bir borcama etimekleri sıra sıra dizin. Bir kepçe yardımı ile soğumış olan şerbeti etimeklerin üzerinde gezdirin. Etimekler şerbetini çekmesi için 25-30 dakika bekletelim. Sıra muhallebiyi hazırlamaya geldi. Derin bir tencerenin içine sütü, şeker,un ve nişastayı ekleyip bir çırpıcı yardımı ile orta ateşte kaynayınca kadar karıştırın. Muhallebi kaynadıktan sonra yağı ve vanilyayı ekleyip 2-3 dakika daha kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Muhallebiyi 5 dakika dinlendirdikten sonra etimeklerin üzerine eşit bir şekilde dökün ve bir kaşık yardımı ile düzeltin. Tatlıyı soğumaya bırakalım o arada tatlının krem şantisini hazırlayalım. Derin bir karıştırma kabın içine 1 su bardağı soğuk sütü ve 1 paket krem şantiyi ekleyip mikser yardımı ile çırpın. Soğumuş olan etimek tatlısının üzerine kerem şantiyi eşit bir şekilde sürün. Son olarak kivilerin kabuğunu soyup yuvarlak bir şekilde doğradıktan sonra krem şantinin üzerine sıra sıra dizin ve 2 saat kadar buzdolabında soğumaya bırakın. Yeşil etimek tatlısını soğuduktan sonra isteğe bağlı servis yapabilirsiniz. 

Afiyet Olsun
]]>
Kivi Faydaları https://www.kivi.gen.tr/kivi-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 23:20:30 +0000 Kivi Faydaları, Potasyum ve magnezyum oranı yüksek olan kivinin, sağlık açısından önemli bir yere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bol miktarda mineral ve proteinler ile gerek yetişkin Kivi Faydaları, Potasyum ve magnezyum oranı yüksek olan kivinin, sağlık açısından önemli bir yere sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bol miktarda mineral ve proteinler ile gerek yetişkinler  gerek ise çocukların sağlığı açısından sağladığı önemli katkıları saymakla bitmemektedir. Yüksek oranda lif oranı bulunan kivi bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önlenmesinden dolayı çok faydalı bir besin olduğu bilinmektedir. Ana vatanı, Güney Çin bölgesi olan kivi Türkiye’ye ise 1988 yılından sonra girmiş olmakla beraber, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde üretilmektedir. Ayrıca C vitamini açısından oldukça zengindir. Kivide C vitaminin yanı sıra A vitamini B1, B2 vitaminleri kalsiyum, fosfor, demir bulunmaktadır. Kivi başlıca reçel, dondurma, pasta, tatlı, konsantre meyve suyu, tart, keşkül, bisküvi, el kremi, vücut ve saç şampuanı ve cilt kremi yapımında kullanılmaktadır. Kivi meyve olarak günde 1 adet kabuklarını soymadan, tepe kısmından açılan bir delik ile ve kaşık yardımı ile yumurta olarak tüketilmedir. Kabuklarını soyarak, meyve olarak ta tüketilebilmektedir. Meyve salatası olarak, yoğurda ekleyerek meyveli yoğurt şeklinde, yeşil salatalara ilave ederek, et ve tavuk yemeklerinde lezzet katması için, kivi kek, pasta ve kek ve pudingi kup gibi farklı tatlılar yapımında kullanılmaktadır.

Kivi Faydaları
Kivi Faydaları: 
 • Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarına iyi gelmektedir.
 • Kanser hastalıklarına yakalanmayı önler.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı kanser çeşitlerini önlemektedir.
 • Lif oranı fazla olduğundan kabızlığı önler. 
 • Tansiyon ve kolesterol düşürücüdür.
 • Kan inceltici etkisi vardır.
 • Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.
 • Kandaki yağ düzeyini düşürür.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Göz sağlığını koruyarak, uyku kalitesini arttırır.
 • Ruh halini canlandırmaktadır.
 • Yaşlanmanın izlerini ciltte azaltır.
 • Mineral yönünden zengindir.
 • Grip ve nezlede faydalıdır.
 • Bağışıklığı  destekler.
 • Sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • DNA zararını azaltmaktadır.

]]>
Kivi Tatlısı https://www.kivi.gen.tr/kivi-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 18:53:22 +0000 Kivi Tatlısı, Kivi tropikal bir meyvedir. Günümüz de Türkiye'de de yetiştirilmektedir. Oldukça faydalı bir meyvedir. C vitamini açısından oldukça faydalıdır. Kividen birçok şey yapılmaktadır. Talısı, meyve suyu, cilt mask Kivi Tatlısı, Kivi tropikal bir meyvedir. Günümüz de Türkiye'de de yetiştirilmektedir. Oldukça faydalı bir meyvedir. C vitamini açısından oldukça faydalıdır. Kividen birçok şey yapılmaktadır. Talısı, meyve suyu, cilt maskesi ve daha birçok yerde kullanılır. Çok değişik ve güzel olan bir tatlı yapalım. Kivili tatlı oldukça gösterişli ve lezzetli bir tatlı.

Kivi tatlısı malzemeler: 
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı nişasta
 • 1 paket vanilya
 • 18 adet çikolatalı bisküvi
 • 18 adet sade bisküvi
Kivi Sosu İçin
 • 1 kilo kivi
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı nişasta 
 • 1 su bardağı su
Yapılışı:  Bir tencereye sütü alalım üzerine un, nişasta ve toz şekeri ekleyelim. Ocağa alıp kısık ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar karıştıralım. Sonra vanilyasını da ekleyelim. Daha sonra orta boy bir servis kabının içine önce kakaolu bisküviyi dizelim ve muhallebinin yarısını üzerine dökelim. Daha sonra sade bisküviyi de dizip kalan muhallebiyi üzerine dökelim.

Kivi Tatlısı
Sonra kivi sosunu hazırlamaya başlayalım. Bunun için ilk önce kivileri soyup rondodan geçirelim. Püre haline gelmesi gerekiyor. Püre haline getirdiğimiz kivilerin üzerine nişasta ve şekeri ekleyip bir tencerede koyulaşıncaya kadar kaynatalım. Koyulaştıktan sonra soğumaya bırakalım. Sonra hazırladığımız muhallebinin üzerine dökelim. Birkaç saat buzdolabında dinlendirelim. Sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz.
]]>
Kivi https://www.kivi.gen.tr/kivi.html Sat, 08 Dec 2018 13:08:48 +0000 Kivi, Tropikal meyvelerden birisi olan kivi, egzotik tadının yanı sıra sağlık bakımından da önemli yararları bulunmaktadır. Çin’de çok eski dönemlerden buyana geniş bir biçimde yetişme alanı bulan kivinin ülkemizdeki y Kivi, Tropikal meyvelerden birisi olan kivi, egzotik tadının yanı sıra sağlık bakımından da önemli yararları bulunmaktadır. Çin’de çok eski dönemlerden buyana geniş bir biçimde yetişme alanı bulan kivinin ülkemizdeki yetişmesi ise 10 ve 15 seneliktir. Yetişkin olan insanlar kadar çocukların sağlığı üstünde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kiviyi bu kadar önemli kılan yalnızca otantik tadı değildir. Kivi, A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birden fazla zengin mineral ve elementler bakımından oldukça zengindir. 

Bunun haricinde, bulundurduğu yüksek miktardaki lif, sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu lifler özellikle mide sağlığı için oldukça önemlidir. Kivinin sağlığa yararları, bulundurduğu besin maddeleri sayesinde sağlığımıza oldukça fazla katkısı bulunmaktadır. Başta kanser olmak üzere birden fazla hastalığa yakalanma olasılığı azaltır. Antioksidan özelliğinden sebep kalp damar sağlığı için önemlidir ve bu özelliği bütün organlara yardımcı olur.

Kivi sindirim sistemini güçlendirir. Kivinin yüksek oranda lif bulundurması sindirim sitemi için oldukça yararlıdır. Ayrıca sindirim sistemi için oldukça yararlı olan protein bakımından da zengindir. Lifler özellikle mide sağlığı için oldukça önemlidir. Lifler sayesinde midede yer alan asit miktarını dengelenir ve midede oluşabilecek asit dengesizliğine karşı içeriden mide duvarlarını korur. Kivi kan basıncını dengeler. Kivide bulunan besin ve elementler kan basıncı seviyesini de sağlıklı olan bir seviyede tutmaya yarar. Ayrıca kan basıncının sağlıklı olan bir seviyede yer alması damar ve kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu biçimde kalp çok zorlanmaz ve olası meydana gelebilecek kalp krizi, inme ve felç geçirme miktarlarını düşürür.

Kivi

DNA hasarlarına karşı korur. Kivinin antioksidan özelliği ile beraber bulundurduğu besinler yardımı ile DNA hücrelerinin korunması ve hasarlı olan DNA hücrelerinin tamir edilmesini sağlayan eşsiz besin kaynaklarından biridir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Doğal antibiyotik, yani antioksidan özelliği ile beraber C vitamini deposu olması bağışıklık sitemini güçlendirici en önemli olan etkendir. Bağışıklık sistemi kuvetlendirerek her hastalığa karşı vücudu savunur. Bünyenin savunma sistemini daha güçlü ve hassas duruma gelmesini sağlar.

Kivi kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Günde ortalama olarak 3 ve 4 adet kadar kivi tüketmek kanın pıhtılaşma miktarını %18 oranında düşürmektedir. Birden fazla insan kan pıhtılaşmasını düşürmek için aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmaktadırlar ancak bu cins ilaçların bağırsak kanaması şeklindeki birden fazla yan etkileri bulunabilmektedir. Kivi ise hiçbir yan etkiye sebep olmadan aynı görevi doğal olarak yapabilmektedir. Kan pıhtılaşma problemi bulunanlar için düzenli bir şeklide yenilmesi tavsiye edilir.

Diyabet hastaları için kivi, kivi diyabet hastaları için tehlikeli besinler konumunda bulunmamaktadır. Birden fazla uzman şeker hastaları için bir risk bulundurmadığını belirtmektedir. Genelde tatlı bir besin olduğu için şekeri yükselttiğine dair yanlış bir kanaat bulunmaktadır. Makula Dejenerasyonu ve öbür göz problemlerine karşı koruyucu olan özelliği bulunmaktadır. Makulo dejenarasyonu, yaşlılarda oluşan bir görme kaybı hastalığıdır. Bir araştırma neticesine göre kivi tüketen insanlar %36 oranında kivi tüketmeyen insanlardan daha az bu hastalığa yakalanmaktadır. Ayrıca genel anlamda göz sağlığı için önemlidir, hücrelerin korunmasına ve serbest radikallere karşı gözleri korur.

Kivi serbest olan radikallerin düşmanıdır. Serbest radikaller, kanserden kalp damar hastalığına, bağırsak enfeksiyonundan cilt hastalıklarına kadar birden fazla hastalığın ana nedenlerindendir. Vücutta oluşan birden fazla hastalık ve problemin baş aktörü serbest radikaller olduğundan dolayı, bunlar ile mücadele eden her besin kaynağı, genel manada vücud]]> Rüyada Kivi Görmek https://www.kivi.gen.tr/ruyada-kivi-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 13:28:59 +0000 Rüyada kivi görmek, genellikle rüyada kivi görmek kişinin iş yaşantısında ve çalışma hayatının içinde meydana gelecek değişimlere delalet etmektedir. Eğer kişi rüyasında kendisinin kivi yediğini görür ise, iş yaşantı Rüyada kivi görmek, genellikle rüyada kivi görmek kişinin iş yaşantısında ve çalışma hayatının içinde meydana gelecek değişimlere delalet etmektedir. Eğer kişi rüyasında kendisinin kivi yediğini görür ise, iş yaşantısında daha iyi mevkilere geleceğine ve oldukça saygı duyulan bir kişilik olacağını işaret etmektedir. Ancak rüyasında kivinin kabuğunu soymadan yemesi özellikle iş hayatında saygınlığını kaybedileceğini ve büyük düşüşler yaşayacağına delalet eder. 


Rüyada kivi görmek, rüya sahibi kiviyi dilimleyerek yediğini görür ise, başka bir kişiye yardım ederek hayır işleyeceğine veya ihtiyacı olan birisine iş hayatında yardımcı olacağına işaret etmektedir. Ayrıca rüyada yediği kivinin tadı ekşi ise, rüya sahibi kendi iş sahası dışında başka bir iş sahası ile ilgileneceğini ifade etmektedir. Rüyada kivinin satın alınması, genel olarak paraya tabir olunmaktadır. Çoğunlukla rüyada kivinin kabuğunun soyulması, iş yaşamında başkalarına haksızlık yaparak yüksek mevkilere geleceğini işaret etse de kısa zaman içinde bu yükselişin bozulacağına delalet etmektedir. 

Rüyada Kivi Görmek
Rüyada kivi görmek, genellikle rüyada görülen kivinin rengi farklı ise bu durum bereket ile yorumlanmaktadır. Hatta kivinin boyutu büyük ise sağlıklı olmaya, küçük ise sağlığının bozulacağına, iş ya da okul hayatında meydana gelecek olumsuzlukları işaret etmektedir. Çoğunlukla rüyasında bir başkasının elinden kivi yediğini görmek, hiç zahmet çekmeden kolaylıkla kazanılan paraya delalet eder. Rüya sahibi kivi ile pasta yaptığını görmesi iş ortamında yeni kişiler ile çalışacağını işaret etmektedir.
]]>
Kivi Suyu https://www.kivi.gen.tr/kivi-suyu.html Sun, 09 Dec 2018 08:04:37 +0000 Kivi suyu, tropikal bir meyve olan kivi ayrıca egzotik bir tada sahiptir. Özellikle Çin'de çok eski çağlardan beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise son 15 yıldır popüler bir meyve haline gelmiştir. Kivi Kivi suyu, tropikal bir meyve olan kivi ayrıca egzotik bir tada sahiptir. Özellikle Çin'de çok eski çağlardan beri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise son 15 yıldır popüler bir meyve haline gelmiştir. Kivi sağlık için oldukça faydalıdır. Kivinin sağlığa karşı oldukça faydalı bir meyvedir. Kivi suyu da tıpkı meyvesi kadar sağlık için faydalıdır. İçeriğinde A, E ve k vitaminleri barındıran kivi suyu ayrıca potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Tüm bunların haricinde lif oranı yüksek meyve sularından biridir. İçeriğinde yer alan yüksek lif sindirim sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. Mide sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur.

Kivi Suyunun Faydaları

Sindirim sistemini kuvvetlendirir: İçeriğinde yer alan lif sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Yine sindirim sistemi için faydalı olan protein bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Kivi suyu içinde yer alan lifler mide asidini dengeler. Midede asit dengesizliğine karşı mide duvarını koruyucu etkisi vardır.

Kan basıncını düzenler: Kivi suyunun içeriğinde barındırdığı elementler kan basıncının sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlar. Bu etkisi ile kalp-damar sağlığı için de faydalı olur. Kan basıncı dengede olduğu zaman kalp fazla zorlanmaz. Kalp krizi, inme gibi olasılıkların görülme oranı azalır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: Kivi ve kivi suyu doğal antibiyotik olarak kabul edilen besinlerden biridir. Ayrıca antioksidan özelliği bulunmaktadır. C vitamini içeriği ve bu etkileri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

Kivi Suyu

Kan pıhtılaşmasını önler: Günde 1-2 bardak kivi suyu içmek kan pıhtılaşmasını %20 oranında azaltır. Çoğu kişi kan pıhtılaşması azaltmak için kan inceltici ilaçlar kullanmaktadır. Bu tarz ilaçlar bağırsak kanaması başta olmak üzere farklı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kan pıhtılaşmasını tedavi edebilmek için düzenli kivi suyu içilebilir.

Diyabete karşı iyi gelir: Kivi diyabet hastaları için yasaklı gıdalardan değildir. Aynı şekilde suyu da diyabet hastaları tarafından tüketilebilir. Tatlı bir besin olduğundan şekeri yükselteceğine dair yanlış bir inanış vardır.

Serbest radikaller ile savaşır: Serbest radikaller vücutta kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Vücutta oluşan çoğu hastalığın sorumlusu serbest radikallerdir. Kivi suyu serbest radikaller ile mücadele etmek için yararlanılabilecek mucizevi bir besindir. Genel vücut sağlı açısından oldukça faydalıdır. Vücutta neredeyse tüm hücre ve organlar için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. Kivi suyu antioksidan etkisi ile vücutta serbest radikalleri temizleyerek, C vitamini etkisi ile serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Kivi suyu kilo vermeye yardımcı olur: Kivi suyu tam olarak olmasa da dolaylı yollardan kilo vermeye yardımcı olan bir besin maddesidir. Bağırsaklarda oluşan parazitleri temizleyici etkisi vardır. Ayrıca bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak dolaylı olarak kilo verme sürecini kolaylaştırır.

Astım ve bronşite iyi gelir: Kivi suyu solunum yolu ile alakalı olarak gelişen astım, bronşit ve daha birçok hastalığa karşı iyi gelir. Akciğerlerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Özellikle kronik astıma karşı faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği ile sigara ve diğer etkenlere bağlı gelişen akciğer hastalıklarına karşı da iyi gelir.

Gebelik Döneminde anne ve bebek için faydalıdır: İçeriğinde yoğun bir şekilde C vitamini barındıran kivi suyu gebelik süreci için anne ve bebeğin sağlığı için faydalıdır. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra yaşanabilecek kabızlık problemine karşı da iyi gelir.

Cilt sağlığını korur: Yine C vitamini ve antioksidan özelliği ile cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratır]]> Kivi Diyeti https://www.kivi.gen.tr/kivi-diyeti.html Sun, 09 Dec 2018 15:19:25 +0000 Kivi diyeti, şok diyet listesinde yer alan bir diyettir. Kivi diyeti sayesinde 4 günde 2 kilo vermek mümkündür. Acil kilo vermeye ihtiyacı olan kişiler için ideal bir diyet listesidir. Kivi vitamin ve mineraller bakımınd Kivi diyeti, şok diyet listesinde yer alan bir diyettir. Kivi diyeti sayesinde 4 günde 2 kilo vermek mümkündür. Acil kilo vermeye ihtiyacı olan kişiler için ideal bir diyet listesidir. Kivi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca doğal bir antibiyotik ve antioksidandır. Zayıflatmakla kalmaz, vücudu toksin ve atık maddelerden arındırır. İçeriğinde yer alan magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum ve potasyum vücut için faydalı minerallerdendir. Soğuk algınlığı, cilt sağlığı, kalp sağlığı, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi gibi daha pek çok alanda olumlu etkileri olan kivinin önemli özellikleirnden biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. 100 gr kivi yaklaşık 60 kalori içermektedir. Kivi diyeti 4 gün sürer. Tekrar başlamak için yine 4 günlük bir ara verilmesi gerekir. Her öğünde kivi tüketilir.

Kivi Diyeti

1. Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 tane kivi, 1 kase yoğurt, 1 dilim tost ya da kepek ekmeği

Ara Öğün: 1 tane kivi

Öğle Yemeği: 1 porsiyon sebze çorbası, istenilen kadar kivi

Ara Öğün: 1 tane kivi

Akşam Yemeği: 1 tane kivi, 2 tane kayısı kıvamında haşlanmış yumurta, 1 porsiyon sebze yemeği, 100 gr haşlanmış ya da ızgara et

Kivi Diyeti

Kivi diyeti 4 gün boyunca menü aynı şekilde devam etmelidir. Yemeklerden sonra rahat bir uyku ve açlık hissini bastırmak için papatya çayı ya da farklı bitki çaylarına şeker ilave edilmeden içilebilir. Diyete 4 gün boyunca sadık kalınmalıdır. Şeker ilavesiz çay ve su haricinde her hangi bir içecek kesinlikle diyet boyunca yasaktır. 4 gün tamamlandıktan sonra diyet tekrar edilecekse yine 4 gün ara verilerek vücut dinlendirilmelidir. Kivi diyeti sayesinde vücut yapısına bağlı olarak 4 günde 2 kilo vermek mümkündür. Kivi diyeti düşük kalorili şok diyetlerden biridir. Bu nedenle her hangi bir sağlık sorunu olan kişiler kivi diyeti uygulamamalı ya da mutlaka doktora danışarak uygulamalıdır. Diyet boyunca bol su tüketmek gerekir. Günlük en az 1,5-2 litre su içilmelidir.


]]>
Kivi Kuşu https://www.kivi.gen.tr/kivi-kusu.html Sun, 09 Dec 2018 22:16:23 +0000 Kivi kuşu Apterygidae (kivigiller) familyası içinde tek cins olup Apteryx’de  sınıflanan kuş türünün ortak adidir.Sadece Yeni Zelanda 'da yaşar.Kivi kuşu bu nedenle Yeni Zellanda’ nın simgelerindendir.Kivi kuşlar
Kivi kuşu Apterygidae (kivigiller) familyası içinde tek cins olup Apteryx’de  sınıflanan kuş türünün ortak adidir.Sadece Yeni Zelanda 'da yaşar.Kivi kuşu bu nedenle Yeni Zellanda’ nın simgelerindendir.Kivi kuşları uçamayan kuşlardan dır.Kivi kuşların bazı türleri nesli tükenme tehlikesi yaşamaktadır .

Kivi kuşunun beş türü  vardır.
 • Tokoeka
 • Benekli büyük kivi kuşu
 • Kuzey Adası kivi kuşu
 • Benekli küçük kivi kuşu
 • Okarito
Kivi Kuşunun Özellikleri;
Kivi kuşu, diğer kuşlara nazaran kanatların olmayışıdır.Kivi kuşu kanatları olmadığından  uçamamaktadır. Çok  hızlı ve seri hareket kabiliyetine sahiptir, oldukça ilginç bir canlı olup; vücutlarının büyüklükleri tavuk kadardır. Küçük kafalı, tombul, yuvarlak bir yapıya sahiptirler.

Kivi kuşların boyu 40-45 cm  civarında olup oldukça yuvarlak tombul ve besili görünmektedirler.Ağırlıkları ortalama 1.5 ile en fazla 4.5 kilogram ağırlığındadır.Dişi kivi kuşları diğer kuşlara nazaran erkek kivi kuşundan daha iri yapıdadır. Dişi kivi kuşunun yumurtası  vücut'una oranla oldukça iri ve büyüktür.Kivi kuşunun bir diğer belirgin özelliği Erkek kivi kuşunun kuluçkaya yatmasıdır.

Kivi kuşları genelde tavuklara benzetilmektedir.Tavuklardan ayıran en belirgin özelliği kanatların olmayışı ve gagasının ince ve uzun olmasıdır .Kivi kuşların tüy yerine sert kıllar  mevcuttur.Kivi kuşunun gagası uzun bir hortuma benzer burnu vardır
.
Kivi kuşlarının bacakları çok güçlü ve  kalındır. .Genellik le gece  ortaya çıkarlar.Gündüzleri ise ağaç kovuklarında  gizlenerek kendilerine yaşama ortamı oluştururlar.
Kivi kuşları temel olarak nemli topraklarda bulunan toprak ve yosunları karıştırarak  böcek ve kurt ile beslenirler, bir diğer özelliği koku duyusudur. Kuşlar genelde koku duygusuna pek fazla ihtiyaç duymazlar.

Kivi Kuşu
Kivi kuşları besin ihtiyaçlarını gidermeye oldukça zaman ayırmaktadır. Yemek yemeyi çok severler, görme yetenekleri oldukça  zayıf olup uzağı neredeyse hiç göremezler.Geceleri avlanmasının  tek sebebi ise görüş mesafelerin olmayışı koku duyusunun oldukça iyi kullanabilmesidir.

Kivi kuşları rahatsız edildiğinde kafasını gövdesinden dışarı doğru uzatarak kımıldamadan gagasını açarak başını sağa sola sallayarak karşılarındakini uzaklaştırmaya ve ürkütmeye çalışırlar.
]]>
Kivinin Cilde Faydaları https://www.kivi.gen.tr/kivinin-cilde-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 12:10:54 +0000 Kivinin cilde faydaları, cilt derisinin tazelenmesinde fayda sağlayan kivi, aynı zaman da genel sağlık için de oldukça faydalı olan bir meyvedir. Kivinin içerisinde yer alan faydalı asitler cildin yenilenmesin de son derece etk Kivinin cilde faydaları, cilt derisinin tazelenmesinde fayda sağlayan kivi, aynı zaman da genel sağlık için de oldukça faydalı olan bir meyvedir. Kivinin içerisinde yer alan faydalı asitler cildin yenilenmesin de son derece etkilidir. Aynı zaman da bu asitler ciltte bulunan ölü deri tabakasının atılmasına da fayda sağlar cilt gözeneklerini açar. Cildin nefes alabilmesi için kivi iyi bir tercih olabilir. Bunun için de kiviyi peeling olarak veya maske şeklinde kullanmak gerekir. Ciltte bulunan ve cildin nefes almasını zorlaştıran siyah noktaların temizlenmesini sağlayıp, cilt lekelerine karşı da iyi bir mücadele eder. Bu meyve gerek cilt bakımı olsun gerekse vücut bakımı için mutlaka tercih edilmesi ve birinci planda tutulması gerekir.

Kivinin Cilde Faydaları

 • Ciltte bulunan güneş lekelerinin azalmasında sn derece etkilidir. Aynı zaman da dekolte için de kullanılabilen kivi eğer maske yapılacak ise bu bölgeye de sürülebilir. Böylelikle renk tonu da eşit hale gelebilir.
 • Kivinin kabuklarının soyulup tıpkı patates maskesi gibi halkalar şeklinde doğranıp cilde yerleştirilmesi ve birkaç dakika bekletilmesi halinde cildin yumuşamasını sağlar. Bu işlemin makyaj öncesi yapılması ciltte makyajın daha güzel görünmesini sağlar ve makyajın akmasını da önler. Aynı zaman da ciltte bulunan gözeneklerin de açılmasın da fayda sağlar.
 • Tam anlamıyla cilt dostu olan kivinin kabuklarını soyun ve esin. Ezilmiş olan kivinin suyunu bir parça pamuğa batırıp cildinizi silmeniz halin de ciltte bulunan lekelerin zamanla kaybolduğuna şahit olabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra on beş dakika beklemeniz gerekir. Daha iyi sonuç elde etmek için sürenin uzun tutulmasın da fayda olacaktır.
 • Erken yaşlanma belirtileri olan ince çizgiler ve cilt lekelerinden korunmak için kivi maskesi iyi bir tercih olabilir. kivi maskesini haftada bir veya iki kere yapmanız halinde cildiniz eskisinden daha parlak olacaktır ve gözenekler de açılacaktır. Bu işlemi yapmak için de kiviyi ezdikten sonra maske kıvamına gelecek şekilde içerisine kil ilavesi yapıp karıştırın. Elde edilen maskeyi cildinize sürüp bir süre bekletin. Maske ciltte kuruduktan sonra yıkayıp durulayın.
 • Ciltte bulunan sivilcelerin ve akne lekelerinin giderilmesin de etkilidir. Kiviyi sivilceler için kullanmak isteyen kişiler mutlaka kivi maskesini tercih etmelidir. Kivi maskesi sivilce sorununu ortadan kaldırır ve aynı zamanda cildi besler.

Kivinin Cilde Faydaları

Kivinin Cilt İçin Kullanımı

Normal Ciltler İçin

Normal ciltler için kivinin kullanım alanı oldukça geniştir. Hem cildi besleyici özelliği olan hem de renk tonunu ayarlayacak nitelikte olan kiviyi haftada iki gün kullanmak yeterli olacaktır. Bunun için kivinin kabuklarını soyup ezebilir ve püre kıvamına gelen kiviyi cildiniz sürüp bekletmeniz gerekir. 10 dakika bekledikten sonra kivi yıkanıp ciltten çıkartılır ve cilt kurulanır.

Yağlı Ciltler İçin

Kivinin faydalı özelliklerinden bir tanesi de cildin yağ dengesini ayarlamasıdır. Ciltte bulunan fazla yağı kivi emer ve eğer ciltte az yağ varsa da yeterli olacak şekilde cilde yağ verir. Meyvenin bu özelliği sayesin de kivi her cilt tipine uygun özellikte olmaktadır. Yağlı ciltler için kivi hafta bir gün uygulanabilir. Bu esnada gerek suyu gerekse kendi püre kıvamına getirilip tercih edilebilir.

Kuru Ciltler İçin

Özenli bir bakım isteyen kuru ciltler için kivi iyi bir tercih olabilir. C vitamini bakımından çok zengin olan bu meyveyi kuru ciltler için 10 günde bir kullanmak yeterli olacaktır. Fazla kullanılması cilde hasar verebilir. 

]]>
Kivi Reçeli https://www.kivi.gen.tr/kivi-receli.html Tue, 11 Dec 2018 00:59:02 +0000 Kivi reçeli, Sizlerde benim gibi kahvaltıda reçel olmazsa olmaz diyenlerdenseniz ve değişik lezzetler tatmayı seviyor iseniz kivi reçelini mutlaka denemelisiniz. Benim kivi reçeli ile tanışmam karadenizli bir komşumun Kivi reçeli, Sizlerde benim gibi kahvaltıda reçel olmazsa olmaz diyenlerdenseniz ve değişik lezzetler tatmayı seviyor iseniz kivi reçelini mutlaka denemelisiniz. Benim kivi reçeli ile tanışmam karadenizli bir komşumun annesinin gönderdiği kivi reçelinden bir kasede bana vermesiyle oldu. O gün bu gündür kivi reçeli kahvaltı masamızdan eksik etmiyorum. Sizlerde kivi reçeli yapmak ve tatmak isterseniz yazmış olduğum tarife uymaniz yeterli olacaktır. 

Kivi reçeli için gerekli malzemeler:
 • İki kilo kivi,
 • Bir buçuk kilo toz seker,
 • Yarim limon suyu,
 • Bir bardak su,
 • Bir dal reyhan dileğe göre birkaç adet karanfil,
Kivi ReçeliHazırlanışı:

Öncelikle kivileri bir güzel yıkayıp soyuyoruz. Soyduğumuz kivileri ortadan kesip yırım ay şeklinde ince dilimler halinde doğruyoruz. Tencereye koyduğumuz kivilerin üzerine bir buçuk kilo toz şekerimizi döküp bekletiyoruz. Şeker eriyip sunana kadar beklettiğimiz malzemeleri ocağa alıp bir bardak suyu ilave edip kısık ateşte bir iki taşım kaynatıp kivileri tel süzgeç yardımıyla tencereden alıyoruz. Alta kalan su ve şeker kaynamaya devam ediyor bu sırada dilerseniz tencereye bir dal reyhan veya birkaç adet karanfil atabilirsiniz. Tabi seviyor iseniz yoksa atmasanız da olur. Bir kaç taşım kaynatıp reyhan veya karanfil aromasını verdikten sonra çıkartabilirsiniz. Kısık ateşte kaynayıp hafif koyulaşan şerbete içinden çıkardığımız kivileri tekrar ekleyip biraz daha kaynatıp limon sıkıyoruz. Kaynama sırasında çok fazla köpük olursa köpükleri kaşıkla toplayıp üstünden alabilirsiniz. Ağır ağır kaynayıp kıvama gelen kivi reçelimizi ocaktan indiriyoruz. Reçeli hemen tüketmeyi düşünüyor iseniz soğuyunca kavanoza koyun, yok ilerde tüketerek iseniz sıcak sıcak cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatıp ters çevirin. Bu şekilde uzun süre saklayabilirsiniz. Eminim Sizlerde en az benim kadar kivi reçelini beğeneceksiniz şimdiden afiyet olsun.

]]>