Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri
24 Temmuz 2024

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Çayı

Kivi çayı, normalde son derece sağlıklı ve insan vücudu üzerinde oldukça fazla faydası olan bir bitki çayıdır. Ancak günümüzde dışarıda satılan çaylar, genellikle kivinin aromasından yapılmış ve kivi çayına benzemesi için birçok farklı kimyasal madde karıştırılmış olarak yaygın olarak satılmaktadır. Bu çaylar, faydasından çok zararları ile insanlara, özellikle de rengine bakarak içmek için heveslenen çocuklara zarar vermektedir. Bu nedenle kivi çayına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Asıl kivi çayından bahsedecek olursak, insan vücudunda birçok faydası ile mükemmel etkiler yapan bu çayı sizler de düzenli bir şekilde hem kendiniz hem de çocuklarınız ile kullanarak çok büyük faydalar görebilirsiniz. Çünkü kivi çayı içerisinde, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler insan vücuduna kazandırıldığında, kişideki problemler ya da ileride meydana gelecek problemler ortadan kalkacaktır. Bu nedenle kivi çayının orijinal olanının bulunması gerekmektedir. Günümüzde bu durum oldukça zor olduğu için kivi çayını pazardan kivi alarak evlerinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede hem çocuklarınıza hem de kendinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Çünkü günümüzde birçok tıbbi ilacın çözemediği sorunları, bu gibi bitki çayları çok kolay bir şekilde çözebilir. Şimdi kivi çayının faydalarına bir göz atalım.

Kivi Çayının Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır?

  • Bu çayın en büyük faydası, içerisinde bulunan C vitaminidir. Aileler çocuklarına en çok bu nedenle kivi yedirmekte ya da kivi çayı içirmektedir. Özellikle soğuk havalarda kivi çayının bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Sizler de çocuklarınıza bu şekilde C vitamini vererek bağışıklık sistemini güçlendirmelerine yardımcı olabilir ve onları birçok hastalıktan koruyabilirsiniz.
  • Kivi çayının bir diğer faydası, çok büyük bir lif kaynağı olmasıdır. Bu durum doğrudan kişilerin bağırsak sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle birkaç hafta boyunca düzenli olarak tüketilen kivi çayı, birçok zaman kişideki bağırsak sorunlarının çözülmesine etkide bulunur. Daha çok kabızlık sorunlarında hızlı etkiler gösterir.
  • Günümüzde insanlar arasında çok karşılaşılan bir sorun olan öksürük problemleri, kivi çayı ile çok kolay bir şekilde azaltılabilir. Her öksürük üzerinde aynı etkiler görülmese bile, yine de birçok öksürüğün en azından geçici olarak kesilmesini sağlayabilir.
  • Kivi çayının kanı inceltici bir özelliği bulunur. Bu nedenle özellikle baş ağrısı olmak üzere vücutta görülen birçok ağrının ortadan kaldırılmasında büyük etkiler gösterir. Özellikle strese bağlı olarak görülen baş ağrılarında çok yaygın bir şekilde kivi çayı kullanılır. Sizler de bu amaçla kivi çayı kullanabilirsiniz.
  • Eğer çocuklarınızın rahat bir şekilde uyumasını istiyorsanız, uyumadan önce bir bardak kivi çayı içirebilirsiniz. Bu durumu kendiniz için de uygularsanız, ne kadar büyük bir fayda gördüğünüzü anlayabilirsiniz.

Bu faydaların yanında kivi çayının birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında, kolon hastalıklarında, vitamin eksikliklerinde, kolesterol problemlerinde, cilt güzelliğinde ve genel sağlık üzerine farklı etkiler gösterir. Kivi çayı, kesinlikle tıbbi ilaçlar ile kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçların vücutta yaptığı etkiler ile kivi çayının yaptığı etkiler birbirleri ile benzerlik gösterdiğinde kişide yüksek doz aşımı gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Bu durumun yanı sıra hamile kişilerin de bu çaydan biraz daha uzak kalmaları önemlidir. Bu kişilerde de küçükte olsa yan etkiler ortaya çıkabilir. Unutmayın ki her ne şekilde olursa olsun kivi çayı, en sağlıklı olarak mutfağınızda hazırlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Oytunç

24 Temmuz 2024 Çarşamba

Kivi çayının satışa sunulan ürünlerde genellikle kivinin aroması kullanıldığı ve kimyasal maddeler karıştırıldığı belirtiliyor. Bu ürünler gerçekten zararlı mı ve çocuklarımıza zarar verebilir mi? Gerçek kivi çayının faydalarından yararlanmak için evde kivi çayı hazırlamanın yolları nelerdir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Oytunç Bey,

Kivi çayının satılan ürünlerinde genellikle kivi aromasının kullanılması ve kimyasal maddelerin eklenmesi gibi durumlar ne yazık ki sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu tür ürünler, doğal olmadıkları ve katkı maddeleri içerdiği için sağlık açısından zararlı olabilir. Özellikle çocuklar için bu tür kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması tavsiye edilmez.

Gerçek kivi çayının faydalarından yararlanmak için evde doğal yöntemlerle kivi çayı hazırlayabilirsiniz. İşte size basit bir tarif:

1. 2 adet olgun kiviyi soyup dilimleyin.
2. 1 litre suyu kaynatın.
3. Kaynamış suyun içine kivi dilimlerini ekleyin ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın.
4. Demlendikten sonra çayı süzerek fincanlara doldurun.
5. İsteğe bağlı olarak bal veya limon ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde hazırladığınız kivi çayı, katkı maddelerinden uzak ve doğal bir içecek olacaktır. Hem sizin hem de çocuklarınız için güvenle tüketilebilir. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

1 Kivi Kaç Kalori?

1 Kivi Kaç Kalori?

Haber Bülteni