Kivi Bakımı Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı:

Kivi ağacının kökeni Çin Halk Cumhuriyeti'nden dış dünyaya yayılmıştır. Türkiye'de çok sevilmesine rağmen, kivi araştırma ve üretme çalışmalarının sadece 13 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Kivi ülkemizde çoğunlukla Karadeniz Bölgesi'nde üretilirken, Marmara'nın bazı yerlerinde de üretim yapılmaktadır. Kivinin ağacı iklim olarak sıcak ve kurak havayı sevmez. Kivide ideal üretim ortamı Karadeniz'de etkin olan, ılık ve yağışlı havadır. Kivi ağacı ile ilgili verilen bu kısa bir bilgiden sonra, temel kivi bakımı ihtiyaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kivi ağacının budanması
  • Meyve seyreltme
  • Yabani ot kontrolü
  • Sulama yapma
  • Gübreleme
  • Kivi hasadı

Kivi Ağacının Budanması:

Kivi bakımının en önemli unsuru kivi ağacının budanması işlemidir. Kivi ağacından maksimum verim elde etmek amacıyla yaz ve kış mevsimlerinde olmak üzere sürekli budama yapılması zorunludur. Kivi ağacı dalları, sarmaşık gülü gibi sarıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle bazı dallar yıl içerisinde diğer dalların altında kalabilir. Budama işlemi yaparken altta kalan ağaç dallarının da güneş almasını sağlamak amacıyla üstteki dalların budanması önemli bir detaydır. Kivi dalları düzgün bir şekilde budanarak, dallar arasındaki mesafe korunur.

Meyve Seyreltme:

Kivi ağacı, bildiğimiz meyve ağaçları gibi meyvelerini dökmeyen bir ağaçtır. Bu sebeple zaman zaman olgunlaşmış meyveler elle toplanarak, yeni gelişecek meyveler için yer açılmalıdır. Kivi ağacının meyve seyreltmesi işine, çiçek açmaya başlamasından sonra başlamak mümkündür.

Yabani Ot Kontrolü:

Kivi ağacının kökü yer yüzeyine çok yakındır. Bu sebeple yabani otları toprak işleme tarzıyla temizlemek çok fazla mümkün değildir. Bu yabani otlardan kurtulmak için yeterli düzeyde, yani fazla aşırıya kaçmadan tarım ilaçları kullanılır. Diğer yandan kivi yetiştirilen yere çim ekimi yapılması da önerilir.

Sulama Yapma:

Kivi ağacı suyu çok seven ve fazla miktarda tüketen bir meyve türüdür. Kivi bakımının en önemli unsurlarından biri sulamadır. Yaz ayları, sıcak mevsimlerde ve yağışın olmadığı zamanlarda, ağaçlar mutlaka sulanmalı ve toprağı nemli tutulmalıdır. Kivi üreticiliğinde damla sulama sistemi, önemli bir sulama yöntemi olarak dikkat çeker.

Gübreleme:

Kivi bakım işlerinden biri de gübreleme işidir. Diğer meyve ağaçlarının ihtiyacı olduğu gibi, kivi ağacının da gübrelenmeye ihtiyacı vardır. Kivi ağacının dikilmesi planlanan yerin, toprak analizi yapılıp toprağın ihtiyacına göre gerekli gübre takviyesi ile toprağın kalitesi arttırılır. Çoğunlukla azotlu gübre, kivide büyümeyi sağlayan çok önemli bir gübre çeşididir.

Kivi Hasadı:

Kivi ağacı meyvelerini hiç dökmediği için, ağaç meyve vermeye başlayınca sürekli olarak kivi ağacı kontrol edilmeli ve olgunlaşan meyveler toplanmalıdır.

Ekstra Bilgiler:

Kivinin verimliliğini artırmak için, ağaçların düzenli olarak hastalık ve zararlılardan korunması gerekmektedir. Bu amaçla biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri kullanılabilir. Kivi ağaçlarının çevresinde iyi bir hava dolaşımı sağlamak da önemlidir. Ayrıca, kivi ağaçlarının dayanıklı ve sağlıklı olması için organik gübre kullanımı da teşvik edilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sümeyre

21 Temmuz 2024 Pazar

Kivi ağacının budanması ile ilgili yazdıklarınız dikkatimi çekti. Gerçekten kivi ağacının sarmaşık gülü gibi sarıcı bir özelliğe sahip olduğunu bilmiyordum. Üstteki dalların budanmasıyla alttaki dalların güneş almasını sağlamak hakikaten önemli bir detay. Siz de budama yaparken bu yöntemi mi kullanıyorsunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sümeyre Hanım,

Kivi ağaçlarının sarmaşık özelliği gerçekten ilginç ve budama işlemi de bu özellik göz önünde bulundurularak yapılmalı. Evet, ben de budama yaparken üstteki dalları budayarak alttaki dalların güneş almasını sağlama yöntemini kullanıyorum. Bu sayede ağacın alt kısımlarına da yeterli ışık ulaşarak daha sağlıklı ve verimli bir gelişim sağlanıyor. Budama işlemi, bitkinin genel sağlığını korumak ve meyve verimini artırmak açısından oldukça önemli. Siz de budama yapmayı düşünüyorsanız, bu yöntemi uygulamanızı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bakımı Nelerdir?

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bahçesi Türleri ve Özellikleri

Kivi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kivi Fidanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kivi Besin Değeri Nedir?

Kivi Besin Değeri Nedir?

Güncel

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivi Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Kivinin Göze Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kivi Islak Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kivi Islak Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kivi Nasıl Soyulur?

Kivi Nasıl Soyulur?

Kivi Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kivi Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kivi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?